Turecký soud v Istanbulu uvalil vazbu na dva zaměstnance deníku Sözcü kvůli loňskému pokusu o převrat. Prokuratura je viní z napomáhání teroristické organizaci a ohrožení života tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informovala o tom dnes turecká média.

Manažer internetových stránek deníku Sözcü Mediha Olgun a reportér deníku v Izmiru Gökmen Ulu byli zatčeni minulý týden. Zatykač byl vydán i na majitele deníku Buraka Akbaye, který se ale zdržuje v zahraničí. Zatčena byla tento týden i finanční manažerka deníku Yonca Yücekaleliová, kterou dnes úřady propustily.

Soud nyní zbavil Olguna a Ulua obvinění z „členství v teroristické organizaci“, ale ponechal jejich obvinění z „napomáhání teroristické organizaci“. Ulua navíc prokuratura viní z toho, že ohrozil život prezidenta Erdogana. Tohoto činu se měl dopustit tím, že loni v červenci několik hodin před pokusem o puč napsal zprávu, v níž uvedl aktuální místo Erdoganova pobytu.

Agentura Anadolu dnes citovala z odůvodnění soudu, podle něhož ani prezidentovi poradci nevěděli, kde přesně se prezident tehdy nacházel. Erdogan byl tehdy na dovolené v přímořském letovisku Marmaris. Během pokusu o puč přepadlo bojové komando hotel, v němž byl turecký prezident s rodinou ubytován. Erdogan byl ale včas varován a hotel krátce předtím opustil.

Soud viní Olguna a Ulua z napomáhání organizaci FETÖ. Tak turecký režim označuje skupinu, která podle vlády buduje „paralelní stát“ a je vedena islámským duchovním Fethullahem Gülenen. Tento duchovní žijící v USA byl podle Ankary také hlavním strůjcem loňského pokusu o puč v Turecku.

Turecká vláda Gülenovy i jen domnělé stoupence pronásleduje dlouhodobě a od loňského července tažení proti nim zintenzivnila. Po pokusu o puč vláda zahájila rozsáhlé čistky v armádě a státní správě, o práci přišlo přes 125.000 lidí, včetně soudců či učitelů, a na 40.000 osob bylo zatčeno. Úřady nechaly uzavřít i několik desítek médií a vydavatelství a zatkli přes 150 novinářů, včetně několika zahraničních.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner