Moskevský soud dnes poslal na 25 dní do vězení mluvčí ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. Kira Jarmyšová byla odsouzena za svou roli při organizování květnových protestů proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruští policisté 5. května ve 20 různých městech pozatýkali na demonstracích proti prezidentu Putinovi nejméně 1600 lidí. Putin byl o dva dny později již počtvrté uveden do nejvyššího úřadu. Jen v Moskvě bylo zadrženo 704 lidí včetně opozičního předáka Alexeje Navalného, který demonstrace v téměř stovce ruských měst svolal. V Petrohradě bylo zadrženo 229 osob.

Navalného mluvčí Kiru Jarmyšovou zadržela policie v úterý. Obvinila ji z organizování nepovoleného shromáždění. „Dvacet pět dní je jen maličkost, když víte, že máte pravdu a podporuje vás tolik lidí,“ napsala Jarmyšová na twitter v reakci na verdikt. Rozsudek si dnes vyslechli i další spolupracovníci opozičního vůdce. Sergej Bojko a Ruslan Šaveddinov dostali třicetidenní tresty.

Sám Navalnyj si nyní odpykává rovněž třicetidenní trest za organizování protestů. Proti verdiktu se sice odvolal, moskevský soud ho ale potvrdil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner