Palma de Mallorca (Španělsko) 17. února (ČTK) – Na Mallorce dnes bude vynesen rozsudek v soudním procesu se sestrou španělského krále a jejím manželem Iňakim Urdangarinem. Královu švagrovi hrozí téměř 20 let vězení za daňové podvody a zpronevěru veřejných fondů a princezně Cristině osm let za účast na manželových daňových deliktech. Poprvé od znovuobnovení monarchie v roce 1975 je před soudem obžalován člen královské rodiny.

V procesu, který začal loni v lednu, čelí obžalobě celkem 17 lidí. Týká se kauzy Nóos, která dostala jméno podle nadace podporující sportovní projekty v Katalánsku. V jejím čele stáli bývalý vrcholový házenkář Urdangarin a jeho společník Diego Torres, kteří podle obžaloby inkasovali peníze od regionálních vlád na veřejné zakázky, na něž pak najímali spřízněné firmy. Celkem mělo být přes nadaci Instituto Nóos podle prokuratury zpronevěřeno asi šest milionů eur (asi 162 milionů Kč).

Králova švagra a Torrese obžaloba viní mimo jiné z podvodu, daňových deliktů, falšování dokumentů a ze zpronevěry veřejných fondů. Princezna Cristina je obžalována jako spolupachatelka u daňových deliktů svého manžela v souvislosti s firmou Aizoon, kterou manželé vlastnili rovným dílem. Cristina se hájila tím, že nevěděla nic o financích firmy a že o ekonomické záležitosti rodiny se staral manžel.

Cristina, princezna bourbonská a řecká, je až šestou v nástupnické linii. Do června 2015 užívala i titul vévodkyně z Palmy. Ten jí ale kvůli soudnímu vyšetřování dekretem odebral její bratr, král Felipe VI.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner