Praha 20. července (ČTK) – Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začne vyslýchat obviněné v případu takzvaných poslaneckých trafik. Obžalobě z podplácení trojice někdejších zákonodárců z ODS funkcemi čelí bývalý premiér Petr Nečas, jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

Soud se začal obžalobou zabývat loni v prosinci, bezprostředně po jejím přečtení však hlavní líčení odročil kvůli námitkám advokátů ohledně údajné podjatosti státních zástupců. Stěžovali si i žalobci, kteří zase pokládali za podjatou soudkyni.

Případ má kořeny v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo zvrátit ve Sněmovně senátní veto balíčku daňových změn. Spolu s opozicí hlasovalo několik poslanců ODS, mezi nimi Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Rebelové později umožnili schválení balíčku tím, že složili poslanecké mandáty. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách. Obžaloba tvrdí, že příslib tzv. trafik byl podplácením, k němuž premiéra navedla tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová a Boček, který býval Fuksovým náměstkem.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasovi s Bočkem hrozí až šest let vězení. Nečasové až osm, protože navíc čelí obžalobě z krácení daní u luxusních darů, mimo jiné u drahých kabelek nebo kožichů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner