Madrid 24. srpna (ČTK) – Španělský soudce dnes propustil z vazby druhého ze čtyř mužů, kteří byli minulý týden zadrženi v souvislosti s teroristickými útoky v Katalánsku. Podle španělských médií soudce neshledal dostatečně vážné důvody pro to, aby Sálih Karíb (34) musel zůstat za mřížemi. Předběžně ho tedy propustil.

Karíb, jemuž měla vazba vypršet v pátek, se ale musí každé pondělí hlásit soudci. Musí udat místo pobytu, nesmí opustit zemi a musí odevzdat pas. Majitel internetové kavárny ve městě Ripoll Karíb odmítá, že by měl s teroristickými útoky co společného. Řekl, že byl jen prostředníkem při nákupu letenek pro Idríse Úkábíra, který je nyní ve vězení, a imáma z Ripollu, který zemřel ve středu při neplánované explozi ve městě Alcanar.

Už v úterý vyšetřující soudce předběžně propustil z vazby Muhammada Aallaa, který se také musí každé pondělí hlasit soudci a dnes ráno odevzdal pas. I Muhammad Aallaa vinu odmítá, tvrdí, že v době útoku v Barceloně byl s rodinou na pláži.

Na jeho jméno ale bylo vedeno černé audi, s nímž se pětice teroristů v pátek nad ránem pokusila o druhý atentát. Několik lidí zranila, jednu ženu smrtelně. Všech pět útočníků policie na místě zastřelila, byl mezi nimi i Aallaaův bratr Saíd.

Dva ze čtveřice zadržených, Idrís Úkabír a Muhammad Húlí Šamlál, zůstávají ve vazbě. V úterý je soudce obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a z vraždy.

Dnes odpoledne uplyne týden, kdy jeden z členů teroristické buňky najel s dodávkou do lidí na turisty oblíbené třídě La Rambla v Barceloně. Třináct lidí zabil a přes stovku zranil. Na útěku ještě nožem zavraždil majitele vozu, s nímž ujel policejní hlídce. V pondělí ho policie zastřelila nedaleko Barcelony.

Z více než stovky lidí zraněných před týdnem v Barceloně a několika osob zraněných v Cambrilsu, jich k dnešnímu dni zůstává v nemocnici 33. Z toho sedm osob je stále v kritickém stavu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner