Zhruba 16 hodin po uzavření volebních místností zahájilo vítězné hnutí ANO jednání se zástupci dalších stran nové Sněmovny. Jako první přišli do bývalé sokolovny v Průhonicích, kam si zve šéf ANO Andrej Babiš návštěvy, komunisté. Ty dosud ostatní strany z podobných jednání vytěsňovaly s odkazem na jejich nedemokratičnost. Schůzka se točila především kolem uspořádání nové Sněmovny a priorit stran, řekl novinářům po jednání předseda KSČM Vojtěch Filip. Odpoledne zamíří do Průhonic i představitelé Starostů a nezávislých a večer sociálních demokratů.

„Nečekejte, že z těch schůzek bude něco zásadního. My chceme jednat s každým, kdo s námi bude chtít jednat, uvidíme, jak se to bude postupně vyvíjet,“ řekl novinářům Babiš.

Termín a místo jednání s Babišem teprve ladí další partneři z končící koalice lidovci, podle předsedy Pavla Bělobrádka se patrně odehraje v pondělí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek v sobotu uvedl, že primárně by se hnutí mělo bavit o další spolupráci s dosavadními koaličními partnery.

Babiš v sobotu textovou zprávou gratuloval všem lídrům stran, které se dostaly do Sněmovny, a vyzval je k neformálním jednáním o uspořádání dolní komory. Místo, kam si Babiš politiky zve, se nelíbí šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Jednání by se podle něj měla odehrávat ve Sněmovně. Po úvodním kole seznamovacích schůzek zřejmě strany s dalšími jednáními budou pokračovat po úterý, kdy ustaví většina z nich sněmovní kluby. Už na dnešní odpoledne takové jednání sezval sněmovní nováček – Piráti.

Podle západoevropských médií změnily volby v Česku dosavadní politické uspořádání a země se ocitla na počátku populistické éry. „To je zemětřesení. Je to úplná vzpoura proti zavedeným stranám a hlavnímu proudu,“ citoval deník Financial Times (FT) Milana Niče z thinktanku Německá rada pro zahraniční vztahy. „Od devadesátých let si nemohu vzpomenout na volby, které tak změnily politickou krajinu,“ dodal. Podle britského listu The Independent dostaly tradiční politické elity tvrdou ránu: čtyři z pěti nejlépe umístěných stran zpochybňují tradiční politické proudy. Některá média poukazují na to, že Babiš je obviněn z podvodů s evropskými dotacemi, na druhou stranu ale dává naději těm, kteří se domnívají, že jsou vyděděnci prosperující české společnosti.

Z volebního debaklu zatím vyvodil odpovědnost pouze šéf zelených Matěj Stropnický, který oznámil, že odstupuje z čela strany potom, co se ukázalo, že SZ přijde kvůli zisku méně než 1,5 procenta i o státní příspěvky na fungování. O svém dalším působení v čele TOP 09 chce s vedením strany v úterý jednat Kalousek. Předseda TOP 09 v Jihomoravském kraji Jan Vitula navrhne na nového předsedu strany europoslance a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,64 hlasů, druhá ODS měla 11,32 procenta, třetí Piráti 10,79 procenta, SPD 10,64 procenta, KSČM 7,76 procenta, ČSSD 7,27 procenta, KDU-ČSL 5,8 procenta, TOP 09 5,31 procenta a Starostové 5,18 procenta. ANO má ve dvousetčlenné Sněmovně 78 mandátů, ODS 25, Piráti i SPD shodně po 22, KSČM i ČSSD po 15, lidovci 10, TOP 09 sedm a Starostové šest.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner