Sněmovna dnes schválila vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Proti hlasovali pouze poslanci ANO, členové ostatních stran vydání podpořili. Při projednávání záležitosti vyvolal u opozičních stran pozdvižení Babišův výrok o tom, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání, zaznívala kvůli tomu i kritika ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Zástupci hnutí ANO se po hlasování novinářům vyhnuli a výsledek nekomentovali.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.

Babiš dnes tento výrok ve Sněmovně zopakoval. Podle něj ANO kvůli kauze přišlo ve volbách o deset procent preferencí a případ má ovlivnit sestavování vlády. Podle premiéra za stíháním stojí „mafie“. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ prohlásil.

Výrok vyvolal u ostatních stran pobouření. „‏Pokud platí názor premiéra, že v ČR lze objednat trestní stíhání, pak by měl ministr spravedlnosti Pelikán okamžitě opustit svůj post,“ řekl úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec.

„Pokud má předseda hnutí ANO pravdu, já si to nemyslím, tak politickou odpovědnost za tento stav nesete už čtyři roky vy,“ obrátil se na Pelikána předseda poslaneckého klub ODS Zbyněk Stanjura. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek bude po Pelikánovi žádat vysvětlení při interpelacích členů vlády.

Proti Babišovu výroku se ohradil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podle něj podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. Vyjádření premiéra odmítla i policie, mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien v prohlášení uvedla, že policisté vždy postupují podle platných zákonů a jejich práci dozorují státní zástupci.

Státní zástupci nyní budou čekat na vyrozumění Sněmovny o výsledku dnešního hlasování. Teprve pak policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyrozumění už podepsal. „Z mé strany je ten dokument vypravený, pokud vím, bude postoupen mandátovému a imunitnímu výboru a já předpokládám, že nejpozději v pondělí, zřejmě v pondělí bude odeslán na policii,“ řekl dnes večer Vondráček České televizi.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Udělení dotace prošetřoval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner