Kandidaturu na prezidenta podalo na ministerstvo vnitra 18 lidí. Část uchazečů ale podle dostupných informací nesplňuje zákonné požadavky a bude z volebního souboje vyřazena. Jména přijatých kandidátů úřad zveřejní 24. listopadu. Jako jeden z posledních se přihlásil bývalý premiér Mirek Topolánek, který uvedl, že ho ke kandidatuře vedly kroky současného prezidenta Miloše Zemana, s nimiž nesouhlasí.

Tři uchazeči mají podporu senátorů, čtyři poslanců a pět odevzdalo přihlášku s podporou občanských podpisů, dva z těchto pěti ale zjevně podle vnitra nesplnili zákonný požadavek. Šest přihlášek do voleb nedoplňují nezbytné podpisy politiků ani občanů. Ministerstvo vnitra bude po dnešním dni ověřovat, zda kandidatury splňují všechny zákonné požadavky, ověřovat také bude pravost podpisů. Kandidáty, kteří požadavky nesplnili, úřad vyřadí.

Jména kandidátů ministerstvo vnitra oznámí až 24. listopadu. Jejich dřívější zveřejnění podle ministerstva brání zákony pro ochranu osobních údajů. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) s takovým výkladem nesouhlasí, vnitro podle něj vychází ze stanoviska týkajícího se voleb do zastupitelstev obcí. Podle ministerstva ale stanovisko ÚOOÚ není právně závazné.

S výjimkou Zemana neusiluje o prezidentský úřad žádný z kandidátů z roku 2013. Svého kandidáta oproti předchozí volbě nepostavila žádná z velkých politických stran. Za hlavní vyzyvatele Zemana jsou považování bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček, kteří stejně jako prezident ke své nominaci připojili přes 50.000 podpisů.

Jako jeden z posledních se do souboje o Hrad přihlásil i Topolánek, který si zajistil podporu senátorů. Novinářům dnes řekl, že kandiduje, protože nesouhlasí se Zemanovými kroky. Uvedl, že chce být prezidentem, který bude sjednocovat a bude respektovat pravidla. Vyloučil také možnost amnestie pro svého někdejšího blízkého spolupracovníka Marka Dalíka, který byl odsouzen za podvod.

Topolánkovu kandidaturu kritizoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jemuž Zeman přislíbil první dva pokusy o sestavení vlády. Topolánka označil za nejzkorumpovanějšího premiéra v historii země, jeho kandidaturu za výsměch. Topolánek řekl, že v případě svého zvolení se Babišovi nebude mstít.

Podporu poslanců má bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, Marek Hilšer a Topolánek mají podporu senátorů.

Podle průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy by Zeman a Drahoš postoupili do druhého kola prezidentských voleb. Drahoš by podle volebního modelu získal ve druhém kole 51 procent hlasů. V září byl rozdíl vyšší, Drahoš by vyhrál s 55,5 procenta hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner