Mys Canaveral (USA) 18. dubna – Soukromá vesmírná loď Cygnus pojmenovaná po nedávno zesnulém astronautu Johnu Glennovi odstartovala dnes z mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu veze vedle zásob rovněž materiál pro vědecké experimenty. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nabídl divákům přímý přenos startu zachycený panoramatickou kamerou zabírající úhel 360 stupňů.

Loď patřící soukromé společnosti Orbital ATK vystartovala s téměř 3500 kilogramy potravin, technického vybavení a materiálu určeného k pokusům. Ty budou mimo jiné zaměřeny na možnosti vývoje nových léků proti rakovině. K ISS by měl náklad dorazit v sobotu, dva dny poté, co současnou tříčlennou posádku stanice ve čtvrtek doplní dvojice nových astronautů.

Firma se rozhodla současný vylepšený model bezpilotní lodi pojmenovat po jednom z průkopníků vesmírných letů, který se v roce 1962 jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Glenn, jenž se v roce 1998 stal v 77 letech na palubě raketoplánu Discovery stal nejstarším účastníkem vesmírného letu, zemřel loni v prosinci. Jeho vdova Annie dala společnosti souhlas s užitím manželova jména.

„Tím, že můžeme jeho jméno znovu vyvézt na oběžnou dráhu, skládáme Johnovi velkou poctu,“ řekl podle agentury AP bývalý astronaut a jeden z hlavních manažerů Orbital ATK Frank Culbertson.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner