Majitel loterijní společnosti Synot a senátor Ivo Valenta zvolený za Soukromníky by měl být lídrem společné kandidátky Strany soukromníků a Strany svobodných občanů pro podzimní krajské volby ve Zlínském kraji. Musí se však stihnout přestěhovat do Zlína z Monaka, kde má dosud trvalé bydliště. Valenta to řekl na tiskové konferenci ve Zlíně. Dvojkou na kandidátce je krajský šéf Svobodných Tomáš Pajonk. Kdyby se Valenta z Monaka přestěhovat nestačil, bude jedničkou právě Pajonk.

„Dle zákona musím mít trvalé bydliště ve Zlínském kraji. Musím ukončit svůj pobyt v Monaku, po 18 letech to není jednoduché,“ uvedl Valenta, podle kterého jde o časově náročnou záležitost. „Dělám vše pro to, abych to stihnul,“ uvedl Valenta. Motivací ke stěhování bylo podle něj kromě politiky také to, že jeho děti začnou v září chodit do školy. O jeho kandidatuře by se mělo rozhodnout do června. „Pokud bych to nestihnul, byl bych jen podporovatel, pomáhal bych koalici v kampani,“ řekl Valenta, který chce příští rok kandidovat také ve volbách do sněmovny.

Cílem koalice je podle Pajonka získat v krajských volbách 15 procent, Valenta by za úspěch považoval deset až 15 procent hlasů. Prioritou je podle Valenty Zlínský kraj oživit. „Kraj stagnuje, je šedý, není ho vidět, málo bojuje o podporu, je zapotřebí přidat,“ řekl.

Pajonk uvedl, že mezi priority patří doprava, školství a zdravotnictví. Fungování kraje by se podle něj mělo zjednodušit. „Kraje byly dobrá příležitost, jak zajistit, aby si lidé v regionech mohli rozhodovat o tom, co společně potřebují. Místo toho vznikl další moloch, který jen diktuje, nařizuje a kontroluje. Hraje si na malou Evropskou unii místo toho, aby skutečně pomáhal obcím a jejich občanům,“ uvedl čtyřiatřicetiletý Pajonk, který je jednatelem firmy zabývající se vývojem programů pro optimalizaci dopravy. Svobodní získali v minulých krajských volbách 1,16 procenta hlasů, Strana soukromníků před čtyřmi lety v kraji nekandidovala.

Jména lídrů již zveřejnily také další strany, ČSSD povede krajský radní Petr Navrátil, lidovce vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek, komunisty náměstek hejtmana Ivan Mařák a Babišovo hnutí ANO poslankyně Margita Balaštíková. V čele kandidátky ODS je starosta Vlčnova Jan Pijáček. Stranu zelených a piráty povede zastupitel Vsetína Michal Berg a TOP 09 krajský předseda strany Vlastislav Navrátil. Lídrem kandidátky Starostů a nezávislých bude zlínský primátor Miroslav Adámek. Stranu práv občanů by měl vést hejtmanův náměstek Lubomír Nečas.

Minulé krajské volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD, která utvořila koalici s komunisty a Stranou práv občanů. Koalice má v pětačtyřicetičlenném sboru 25 hlasů. V opozici jsou lidovci, STAN/TOP 09 a ODS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner