Jižní Korea nemá žádné důkazy, že by mzdy vyplácené jihokorejskými firmami severokorejským dělníkům v nyní uzavřeném společném průmyslovém komplexu Kesong KLDR převáděla na financování svého jaderného a raketového programu. Vyplývá to z dnešní zprávy expertní skupiny jmenované jihokorejským ministerstvem pro sjednocení.

Zjištění skupiny vyvrátilo tvrzení předchozí jihokorejské vlády, podle níž většina peněz, které plynuly do pohraniční průmyslové zóny Kesong, končila v severokorejském jaderném a raketovém programu.

Jižní Korea s tímto obviněním přišla loni, kdy v reakci na odpálení severokorejských raket dlouhého doletu od společného podnikání v Kesongu odstoupila. Už letos v červenci, dva měsíce po zvolení nového liberálního jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, ale vládní činitelé v Soulu uvedli, že neexistují žádné důkazy, které by převádění mezd na zbrojní programy podpořily.

V průmyslovém komplexu Kesong, který vznikl v roce 2004 na severokorejské straně společné hranice, pracovalo ve zhruba 120 jihokorejských továrnách na 55.000 Severokorejců, kteří dostávali zhruba dvojnásobek běžné mzdy v KLDR. Tento projekt byl výsledkem prvního mezikorejského summitu v roce 2000 a až do svého uzavření v únoru 2016 byl Kesong posledním symbolem snahy o vylepšení vztahů mezi oběma korejskými státy.

„Prezidentská kancelář (sesazené prezidentky Pak Kun-hje) uvedla jako hlavní argument pro odstoupení od projektu tvrzení o převodech mezd, ale bez jakékoli konkrétní informace, dostatečného důkazu či projednání této záležitosti s patřičnými úřady. Opírala se pouze o svědectví (severokorejských) přeběhlíků, která nejsou objektivní ani důvěryhodná,“ řekl na tiskové konferenci šéf týmu, který se kauzou zabýval.

Nynější jihokorejský prezident Mun Če-in již dříve slíbil, že průmyslový komplex znovu otevře, pokud KLDR přikročí k denuklearizaci. Ale politické napětí mezi oběma zeměmi a neochota Pchjongjangu k ústupkům svazují Mun Če-inovi ruce.

Skupina jihokorejských podnikatelů, kteří továrny v Kesongu vlastní, požádala o formální omluvu ze strany státu. Jejich společnosti utrpěly kvůli spěšnému uzavření průmyslového areálu ztrátu ve výši 250 miliard wonů (asi pět miliard Kč), a navíc přišly také o zařízení a suroviny, které musely nechat v Kesongu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner