Španělská a marocká policie dnes při kooordinované akci zadržely deset osob podezřelých z toho, že verbovaly bojovníky pro radikální skupinu Islámský stát. Policisté přitom zabavili počítačová zařízení a data, která se nyní analyzují. Podle agentury AP to oznámilo španělské ministerstvo vnitra.
Všech deset zatčených podle ministra vnitra Jorgeho Fernándeze Díaze tvořilo část „velmi nebezpečné verbířské platformy“. K jejím úkolům prý rovněž patřily indoktrinace, radikalizace a doprava osob do oblastí bojů.
Čtyři z podezřelých, dva muži a dvě ženy, byli zadrženi ve Španělsku při akcích, které policie provedla v Toledu, Valencii a Badaloně. Ostatních šest zatkli v marocké Casablance.
Obě ženy zatčené ve Španělsku jsou Marokánky, zatímco jeden muž je španělský občan marockého původu a druhý je Portugalec, který přešel k muslimské víře, uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra. Všichni jsou podezřelí ze získávání lidí pro válku v Sýrii a v Iráku.
Ministerstvo rovněž sdělilo, že policie obou států na operaci spolupracovaly a vyměňovaly si zpravodajské informace. Existují prý také důkazy, že skupina verbířů se specializovala na získávání žen, které měly být dopravovány na území kontrolovaná Islámským státem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner