Barcelona 20. září (ČTK) – První starostové katalánských měst, kteří slíbili umožnit konání referenda o nezávislosti, byli v úterý předvoláni k výslechům na španělskou prokuraturu. Trojice předvolaných starostů využila svého práva u výslechu mlčet, zato jejich stoupenci před budovou prokuratury v Barceloně dávali svou podporu najevo velmi hlučně, uvedla agentura Reuters.

Madrid se snaží zákonnými prostředky zabránit konání referenda plánovaného na 1. října. Generální prokuratura minulý týden přikázala policii zatýkat osoby, které budou referendum připravovat a nařídila vyšetřování více než sedmi stovek katalánských starostů, kteří nabídli poskytnout pro referendum obecní prostory.

„Volit není zločin,“ řekl novinářům při odchodu z prokuratury v Barceloně starosta města Mollerussa Marc Solsona. „Jsem jen starosta a musím sloužit svým občanům. Mou povinností je, aby lidé 1. října mohli volit podle zákona schváleného katalánským parlamentem, a co bude se mnou, to není důležité,“ dodal s odkazem na možný trest ze strany centrálních úřadů.

Podobně hovořili i další v úterý vyslechnutí starostové.

Zatímco premiér Mariano Rajoy konání referenda zcela vylučuje, katalánští představitelé vyhlašují, že jim v něm nezabrání ani zákonné hrozby.

Španělská vláda se kvůli plebiscitu obrátila na ústavní soud, který jeho konání minulý týden zablokoval, dokud řádně nerozhodne, zda je, či není protiústavní. Ministerstvo financí v Madridu se v pátek rozhodlo dočasně převzít kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu, aby zabránilo financování aktivit, jež jsou podle něj nelegální.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner