Madrid 21. října (ČTK) – Španělský premiér Mariano Rajoy dnes zahájil mimořádné zasedání vlády, která má na programu omezení autonomie Katalánska. O návrhu bude pravděpodobně v pátek jednat také Senát, který ovládá vládní Lidová strana.

Mezi projednávanými kroky bude například převzetí kontroly nad katalánskou policií a regionální televizní stanicí TV3. Potvrdit se má dozor nad rozpočtem tamní vlády, který byl zaveden v souvislosti s katalánským referendem o nezávislosti před měsícem.

Madrid také pravděpodobně odebere premiérovi katalánské regionální Carlesovi Puigdemontovi právo vyhlašovat místní volby, což je nyní v jeho výlučné pravomoci. Podle španělských médií se totiž považuje za nejschůdnější řešení nynější ústavní krize vyhlášení předčasných voleb do katalánského parlamentu, které by se mohly konat již v lednu. Katalánští separatisté ale o další volby příliš nestojí z obav, že by mohli v parlamentu přijít o křehkou většinu.

Vedení Senátu se má sejít už dnes odpoledne, aby oficiálně stanovilo termín plenárního zasedání, na němž se bude návrh vlády na omezení autonomie schvalovat.

Katalánští separatisté svolali na odpoledne velkou demonstraci proti zatčení lídrů dvou organizací stojících za nedávným referendem o nezávislosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner