Londýn/Barcelona 22. prosince (ČTK) – Španělské akcie dnes oslabují v reakci na vítězství separatistických stran v katalánských parlamentních volbách. Španělský akciový index IBEX 35 vykazoval kolem poledne pokles o jedno procento na 10.204 bodů. Dolů zamířilo rovněž euro, které vůči dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,1851 USD.

Výsledky čtvrtečních předčasných voleb posilují obavy z odtržení Katalánska od Španělska. Volební výsledek je ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že katalánští separatisté většinu ztratí.

„Separatisté uhájili svou většinu v regionálním parlamentu, takže rozpory mezi Madridem a Barcelonou pravděpodobně budou pokračovat,“ uvedl analytik Ulrich Leuchtmann ze společnosti Commerzbank. Dodal nicméně, že ztráty eura zřejmě nebudou trvalé. „Při předchozí eskalaci konfliktu si trh udržel chladnou hlavu a euro zůstalo relativně stabilní,“ upozornil.

Politické napětí kolem Katalánska mělo již dříve negativní dopad na španělskou ekonomiku a přimělo řadu podniků k přesunutí sídla z tohoto regionu do jiných částí Španělska, upozornila agentura Reuters.

„Podmínky pro katalánskou ekonomiku a investice zůstávají obtížné,“ uvedl ekonom Carsten Hesse ze společnosti Berenberg. Výrazný pokles dnes zaznamenaly například akcie španělských bankovních společností Banco Sabadell a Caixabank. Ty mají v Katalánsku rozsáhlé aktivity, v říjnu se však kvůli separatistickým tendencím rozhodly přesunout svá sídla mimo ten region.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner