Španělská policie dnes zahájila stahování sil, které rozmístila v Katalánsku v souvislosti s nepovoleným říjnovým referendem o nezávislosti regionu. Policisté, jejichž počet odhadl deník El País na 10.000, tam zůstali až do prosincových předčasných voleb do katalánského regionálního parlamentu.

Policie a civilní stráž, které byly vyslány do Katalánska na konci září, budou postupně staženy až do soboty 30. prosince, řekl agentuře AFP mluvčí španělského ministerstva vnitra.

V den konání referenda oběhly internet a média obrazy násilí, do kterého se španělské bezpečnostní síly zapojily ve snaze zabavit volební urny a zmařit hlasování. Necelá stovka osob utrpěla podle údajů z nemocnic zranění.

Katalánsko má své vlastní autonomní policejní síly, Mossos d’Esquadra, které proti referendu ale prakticky nezasáhly.

Tři separatistické strany získaly ve volbách v katalánském parlamentu 70 ze 135 křesel. Tento výsledek je velkou ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že separatisté většinu ztratí. Lidovci premiéra Mariana Rajoye navíc zaznamenali nejhorší výsledek v posledních letech – v katalánském parlamentu obsadí jen tři křesla oproti dřívějším 11.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner