Španělsko upustilo od svého původního záměru použít právo veta v případě, že se Skotsko odtrhne od Británie a bude se snažit vstoupit do Evropské unie. Ministr zahraničí Alfonso Dastis v rozhovoru s listem El País řekl, že Madrid je stále proti odtržení Skotska od Británie, ale nebude blokovat žádnou jeho žádost směrem k unii.

Skotsko zamýšlí uspořádat druhé referendum o své nezávislosti dříve, než Británie dokončí jednání o vystoupení z EU.

Dastis řekl, že Španělsko není pro rozpad Británie, ale také, že Madrid nehodlá mařit naděje případně nezávislého Skotska na členství v EU.

Řekl také, že Edinburgh by musel o členství žádat, s čímž je spojeno mnohaleté vyjednávání. Na otázku, zda bude Španělsko vetovat připojení nezávislého Skotska k EU, odpověděl: „Ne nebudeme. Nechceme, aby se Skotsko odtrhlo (od Británie). Ale jestliže se to stane právně a ústavně, nebudeme je blokovat. Nepodporujeme rozpad žádného členského státu unie, protože se domníváme, že budoucnost směřuje jiným směrem.“ Madrid sám čelí separatistickým snahám severošpanělského Katalánska.

Když loni v červnu Britové v referendu schválili vystoupení z EU, přijela skotská první ministryně Nicola Sturgeonová do Bruselu chránit vazby Skotska s unií. Většina Skotů byla v loňském referendu proti brexitu. Evropští politici, mezi nimiž byl i španělský premiér Mariano Rajoy, tehdy odmítli jednat se Skoty separátně s tím, že o brexitu se bude vyjednávat s Londýnem.

Skotský parlament v březnu souhlasil s vypsáním referenda o nezávislosti Skotska a Sturgeonová dopisem požádala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby Londýn uspořádání skotského referenda umožnil. Skotové o nezávislosti hlasovali už v roce 2014 a odmítli ji tehdy poměrem 55 ku 45 procentům hlasů. První ministryně tvrdí, že nyní se podmínky změnily.

Mayová se domnívá, že na nový plebiscit není vhodná doba, protože Británii čekají složitá jednání o brexitu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner