Madrid 14. dubna (ČTK) – Španělská pobřežní stráž v noci na dnešek zachránila 26 severoafrických migrantů z potápějícího se člunu. Zásah provedla podle svého vyjádření ve vodách Atlantiku asi 25 kilometrů jihozápadně od přímořského městečka Barbate v Gibraltarském průlivu. Při jiných čtyřech akcích bylo ve Středozemním moři během uplynulých 24 hodin zachráněno dalších 47 osob.

Na palubě největšího plavidla bylo 20 mužů a šest žen, včetně jedné těhotné. Záchranářské složky regionu Andalusie uvedly, že všechny osoby vytažené v brzkých ranních hodinách na palubu španělské lodě Salvamar Gadir jsou severoafrického původu.

Lodě španělské policie u ostrova Mallorca dále ve čtvrtek a dnes zachytily dvě plavidla migrantů, obě se 14 pasažéry, zatímco bezpečnostní složky města Cartagena dnes zachránily dohromady 19 osob ze dvou člunů. Podle španělských úřadů jsou všechny zadržené osoby zdravotně v pořádku.

Španělští záchranáři zasahovali i ve středu, když zachránili u svých břehů 29 lidí. Tři osoby včetně desetileté holčičky však pokus o překonání Středozemního moře nepřežily. Téměř stovka afrických migrantů pak zřejmě zahynula ve čtvrtek u pobřeží Libye, když se tamní pobřežní stráži podařilo zachránit zbylých 23 po havárii nafukovacího člunu.

Právě z Libye směrem k evropským a hlavně italským břehům se v poslední době uprchlíci vydávají nejčastěji. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už letos do Itálie dorazilo 26.989 migrantů, zatímco do Španělska pouze 1510. Ve Středozemním moři pak letos zahynulo či zmizelo na 800 osob.

Evropská pohraniční agentura Frontex také ve středu uvedla, že v březnu nelegálně překročilo evropské hranice téměř 13.000 lidí, z toho 10.800 v Itálii. Za první čtvrtletí letošního roku tak na Apeninský poloostrov dorazilo o 30 procent migrantů více než loni, celá EU však ve stejném srovnání zaznamenala 70procentní pokles.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner