Španělský král Felipe VI. dnes rozpustí parlament vzešlý z prosincových voleb a vyhlásí nové volby, zřejmě na 26. června. Poprvé v historii tak půjdou Španělé opakovaně k urnám poté, co se strany nedokázaly dohodnout na novém premiérovi.

V parlamentních volbách 20. prosince žádná ze dvou tradičních stran španělské politické scény (lidovci a socialisté) nezískala dost mandátů pro to, aby mohla sama sestavit vládu jako tomu bývalo v předchozích letech. Hlasy jim ubraly nové strany Ciudadanos a Podemos, které v kampani těžily z nespokojenosti Španělů s ekonomickou situací, zejména s nezaměstnaností.

Jako vítězná vyšla z voleb Lidová strana (PP) premiéra Mariana Rajoye, jemuž dal v lednu král jako prvnímu nabídku sestavit vládu. Rajoy to ale vzhledem k rozložení sil v novém parlamentu odmítl, a tak šanci dostal začátkem února předseda druhé nejsilnější strany socialista Pedro Sánchez. Tomu se ale nepodařilo vyjednat dostatečnou podporu jiných stran, a tak začátkem března důvěru poslanců nezískal.

Ani následná jednání stran ve dvouměsíční lhůtě, která uplynula v pondělí, nevedla k uzavření dost silné koalice, takže král už nikoho jiného na premiéra nenavrhl.

Pokud by se volby konaly nyní, dopadly by podle odhadů společnosti Metroscopia skoro stejně jako v prosinci. Mírně by si podle ní pohoršili socialisté a trochu více hlasů by ztratili radikálně levicoví Podemos. Lepší výsledek, ale stejné čtvrté místo, přisoudil odhad Metroscopie straně Ciudadanos.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner