Barcelona 12. listopadu (ČTK) – Španělský premiér Mariano Rajoy je dnes očekáván v Barceloně, kde chce podpořit lidovecké kandidáty před prosincovými regionálními volbami v Katalánsku. Rajoy se vydává do Barcelony, i když předvolební kampaň začne až 5. prosince. Volby vyhlásil Rajoy na 21. prosince.

Průzkumy zatím dávají největší šance Republikánské levici Katalánska (ERC), která patří ke stranám bojujícím za nezávislost tohoto regionu. ERC ale podle průzkumů nezíská většinu a bude nucena vytvořit koalici. Separatisté v parlamentu podle všeho většinu mít nebudou.

Původně se počítalo s možností, že separatistické strany půjdou do voleb v jedné koalici, ale nepodařilo se jim na tom dohodnout. Nejvýznamnější z nich jsou ERC a Demokratická evropská strana Katalánska (PDeCAT).

Proti odtržení jsou katalánští lidovci (PPC), které přijíždí podpořit Rajoy, a socialisté. Pro Rajoye je domovská Lidová strana (PP). Ve španělském parlamentu tento týden řekl, že doufá, že se po volbách do Katalánska vrátí normální situace a začnou se respektovat pravidla. Řekl, že nelze vyhlásit paralelní zákony a jednostranně pak nezávislost.

Katalánci v referendu 1. října při 43procentní účasti hlasovali pro odtržení od Španělska, ale Rajoyova vláda označila referendum za nelegální. Když katalánský parlament 27. října vyhlásil nezávislost, centrální vláda převzala správu Katalánska a jeho vedení se rozdělilo. Část vlády s premiérem Carlesem Puigdemontem je v Belgii a čeká na soudní rozhodnutí o vydání, zbylí ministři skončili ve vazbě. Nejvyšší soud se zabývá kauzami šesti členů vedení katalánského parlamentu. Stejně jako ministrům je jim připisován pokus o vzpouru, za což je možné udělit i 25leté tresty.

V sobotu v Barceloně za propuštění vězněných politiků demonstrovalo podle místní policie na 750.000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner