Španělský soud dnes nevyhověl žádosti prokuratury o uvalení vazby na šéfa katalánské policie Josepa Lluíse Trapera obviněného ze vzpoury. Traperovi, který je vyšetřován mimo jiné kvůli tomu, že nenařídil zásah v průběhu referenda o nezávislosti, místo toho nakázala soudkyně odevzdat pas. Informoval o tom deník El País.

Prokuratura žádala o vazbu i pro Traperovu náměstkyni Teresu Laplanaovou, kterou se však soudkyně Carmen Lamelaová rovněž rozhodla ponechat na svobodě pod podmínkou, že odevzdá pas a bude se stejně jako Trapero dvakrát do měsíce hlásit úřadům.

Trapero i Laplanaová jsou obviněni kvůli několika událostem, při nichž podle prokuratury nevyvinuli dostatečnou aktivitu pro ochranu zákonů. Soudkyně dnes řešila údajnou pasivitu katalánského sboru Mossos d’Esquadra během nepokojů, které vypukly 20. září poté, co španělská policie zadržela kvůli přípravě referenda skupinu katalánských úředníků. Katalánští kolegové tehdy podle prokuratury neudělali dost pro to, aby pomohli španělské policii proti rozzuřenému davu. Lamelaová dospěla k závěru, že existuje důvod domnívat se, že Trapero jednal s úmyslem pomoci k odtržení Katalánska od Španělska.

Oba policejní představitelé jsou vyšetřováni i kvůli tomu, že si jimi vedený sbor údajně počínal příliš pasivně i v samotném průběhu protiústavního referenda, které se španělská policie snažila překazit fyzickými zásahy proti hlasujícím. Policejní akce, po nichž bylo ošetřeno několik stovek lidí, vyvolaly kritiku v Katalánsku i v zahraničí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner