Washington 28. července (ČTK) – Spojené státy v reakci na čtvrteční test íránské nosné rakety dnes přijaly nové sankce vůči íránským společnostem. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Zatímco podle Teheránu šlo o zkoušku rakety s cílem vynést na oběžnou dráhu satelit, Washington test označil za provokaci a porušení ducha dohody o omezení íránského jaderného programu.

Americké ministerstvo financí potrestalo šest firem dodávajících techniku společnosti SHIG, která podle úřadu stojí za vývojem a výrobou íránských balistických raket. Podle ministra Stevena Mnuchina vyjadřují sankce vážnost obav, které mají Spojené státy z íránských raketových zkoušek.

Bývalý americký prezident Barack Obama inicioval předloni uzavření dohody mezi šesti světovými velmocemi a Íránem, která uvolnila protiíránské sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu. Obamův nástupce Donald Trump ale zastává vůči Teheránu výrazně tvrdší přístup a zmínil se také o možnosti zrušení dohody.

Americké ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční zkoušku za pokračování vývoje balistických raket a porušení ducha jaderné dohody. Experti ale tvrdí, že zkouška nebyla přímým porušením textu úmluvy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner