Studenti floridské střední školy, kde devatenáctiletý střelec ve středu zabil 17 lidí, naplánovali na březen průvod za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Akce nazvaná „Pochod za naše životy“ (March for Our Lives) se má uskutečnit 24. března, uvedli v neděli studenti školy v Parklandu, kteří masakr přežili. Chtějí se pokusit udělat z tragédie zlom v debatě o regulaci zbraní v USA.

Polemika na toto téma se v posledních dnech opět rozhořela stejně jako po předchozích velkých masakrech způsobených střelnými zbraněmi. Při střelbě v Parklandu zahynulo minulý týden 14 studentů a tři zaměstnanci střední školy Marjory Stonemanové. Jde o třetí nejhorší útok na půdě školy v USA od roku 1999.

„My přicházíme o životy, zatímco dospělí dělají hlouposti,“ citoval zpravodajský web BBC jednoho z těch, kteří přežili, Camerona Kaskyho. Organizátoři březnového takzvaného pochodu na Washington žádají, aby se pro americké zákonodárce „staly prioritou“ děti a jejich rodiny, a vyzývají i k souběžným manifestacím v jiných městech. Podle BBC po středečním útoku sílí na sociálních sítích podpora dalším studentským iniciativám.

Podle amerických médií je ale snaha odpůrců zbrojní lobby marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný – demokraté žádali zpřísnění podmínek pro pořizování zbraní, republikáni odkazovali na druhý dodatek americké ústavy, který občanům zaručuje právo ozbrojovat se.

Sněmovna reprezentantů v posledních dvou letech navíc pravidla pro nošení zbraní ještě více uvolnila. Zrušila opatření, jež měla zajistit dozor nad tím, aby se ke zbraním nedostávali duševně nemocní, a umožnila, aby ve státech, kde si to přejí, nebylo povinné skryté nošení zbraně.

Americký prezident Donald Trump dosud vystupoval jako stoupenec druhého ústavního dodatku a loni na shromáždění členů Národní asociace držitelů zbraní (NRA) prohlásil, že by „nikdy nenarušil“ právo na držení zbraní. V prvním vyjádření k tématu kontroly zbraní od středeční tragédie pak na twitteru kritizoval demokraty za to, že nepřijali příslušnou právní úpravu po zvolení Barracka Obamy v roce 2008, kdy ovládali obě komory kongresu.

Proti Trumpovi, jakož i dalším politikům, kteří v minulosti obdrželi od NRA příspěvky na činnost, už v sobotu ostře vystoupila jedna z floridských studentek Emma Gonzalezová. „Pokud za mnou chce prezident přijít a říkat mi do očí, že to byla strašlivá tragédie a…, jak se v té věci nic nestane, ráda bych se ho zeptala, kolik peněz dostal od NRA,“ řekla na jednom ze shromáždění. „Ale na tom nesejde, protože já už to vím: třicet milionů dolarů,“ dodala.

BBC uvádí, že podle neziskové organizace Center for Responsive Politics, která monitoruje financování amerických politiků, obdržel Trump v předvolební kampani v roce 2016 od NRA 11,4 milionů dolarů (233 milionů Kč). Dalších 19,7 milionu dolarů údajně NRA investovala do negativní kampaně proti Hillary Clintonové.

Na Floridě se o víkendu nekonaly jen protesty proti dostupnosti zbraní, podotýká agentura AP, ale také jedna přehlídka nejnovějších zbraní. Jorge Fernandez z pořádající společnosti Florida Gun Shows řekl, že akce byla naplánována dlouho dopředu a její zrušení by bylo příliš nákladné. Za to, co se ve středu odehrálo v Parklandu, podle něj nenesou odpovědnost zbraně, ale psychický stav útočníka – devatenáctiletého Nikolase Cruze.

Cruzovi domácí, u nichž se mladík ubytoval po smrti své adoptivní matky, označili střelce za zrůdu. „Pod naší střechou žila zrůda a my jsme to nevěděli,“ řekla 49letá Kimberley Sneadová. Podle jejího 48letého manžela Jamese přitom Cruz, který se přátelil s jejich synem, do posledního písmene dodržoval dohodnutá pravidla podnájmu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner