Špičky německé vládní koalice se sešly v neděli v Berlíně k jednání s cílem obnovit a posílit jednotu koalice, kterou narušuje především spor mezi sesterskými stranami Křesťanskosociální unií (CSU) a Křesťanskodemokratickou unií (CDU) v otázce migrační politiky. Toto téma ale nakonec bylo z dvouhodinové debaty v kancléřském úřadu vyřazeno. Jednali o něm předem šéfka CDU, kancléřka Angela Merkelová a předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer. Ke sblížení svých stanovisek ale nedospěli, píše agentura DPA.

CSU v minulých dnech zpřísnila své požadavky na uprchlickou politiku a požaduje zejména stanovení konkrétní horní hranice počtu přijímaných uprchlíků na 200.000 ročně. To ale kancléřka Merkelová odmítá.

Při jednání s předsedou třetí koaliční strany, Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), Sigmarem Gabrielem byl podle DPA dohodnut harmonogram hledání řešení všech hlavních sporných věcných témat – s výjimkou migrační politiky. Tím se mají do začátku října zabývat experti a resortní politici. Předsedové koaličních stran se pak sejdou k dalšímu jednání a možnému rozhodnutí.

Bavorská CSU v pátek na zasedání ve Schwarzenfeldu přijala dokument, v němž požaduje změny migrační politiky spolkové vlády, které je sama součástí. „Bez horní hranice počtu přijímaných migrantů to nezvládneme“, řekl Seehofer. V rozhovoru s novináři ale odmítl, že by byl ve sporu s Merkelovou, a ostře dementoval také spekulace médií o možném odštěpení CSU od sesterské CDU.

„Chceme pospolitost, nikoliv ale za tu cenu, že bychom obětovali něco z politických principů CSU,“ prohlásil Seehofer před nedělní schůzkou koaličních špiček. Tématem jednání byly rozdíly mimo jiné v důchodech mezi západem a východem země či dědická daň.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner