Plán Miroslava Kalouska (TOP 09) na zablokování možnosti vzniku menšinové vlády v čele s předsedou hnutí ANO Andreje Babiše pokládají Starostové a nezávislí za výkřik do tmy. Novinářům to řekli při příchodu na dnešní jednání o sněmovní spolupráci mezi KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Debata má být podle předsedy klubu Starostů Jana Farského například o tom, jak sdílet odborná stanoviska, když kluby mají společně 23 poslanců. „Když se práce rozdělí, jde jí udělat mnohem více,“ řekl novinářům.

Kalouskův záměr, aby Sněmovna nezvolila svého předsedu, díky čemuž by nemohla skončit ustavující, a tedy ani vzniknout Babišova vláda, pokládá Farský za neproveditelný. Postup by podle něho jen posílil prezidenta Miloše Zemana. Předseda hnutí Petr Gazdík podotkl, že pokud by Kalousek takový pokus myslel vážně, předjednal by jej. „Je to výkřik do tmy,“ tvrdí Gazdík.

Dnešní jednání by se mohlo týkat i nominace společného kandidáta na místopředsedu Sněmovny. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek dnes podotkl, že ustavení šesti místopředsedů tak, aby jedno křeslo mohl obsadit nominant lidovců, TOP 09 a STAN, by bylo příliš mnoho. Jinak by situace podle Faltýnka vypadala, kdyby se tyto strany sloučily do jednoho klubu. Starostové ale takové úvahy rázně odmítli.

„Společný klub nepřipadá v úvahu. Jsme samostatné subjekty, jako samostatné subjekty budeme vystupovat,“ zdůraznil Farský. Ze strany Faltýnka jde podle něho jen o hru, od počátku prý musel vědět, že jde o úplný nesmysl. „Je to dobrý pokus, jak nám to křeslo nedat,“ glosoval Gazdík.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner