Brno 1. listopadu (ČTK) – Nejvyšší správní soud (NSS) dnes projedná stížnost hudebníka Jaroslava Hutky. Žádá peněžní náhradu související s perzekucí za normalizace. Jde o specifickou náhradu mzdy za dovolenou v době omezení na svobodě, kterou rehabilitovaným lidem přiznává vládní nařízení z roku 2009.

Hutka by teoreticky mohl získat jen 1800 korun, nicméně podle advokáta Lubomíra Müllera má rozhodnutí NSS precedenční význam. Nárok na náhradu by v případě Hutkova úspěchu mohli obdržet všichni, kdo dosáhli soudní rehabilitace až po roce 2011, třeba několik desítek odpíračů vojenské služby.

V roce 1977 Hutka skončil v cele předběžného zadržení pro podezření z výtržnictví. Spočívalo prý v tom, že zpíval píseň Havlíčku, Havle. Justice po roce 1989 zprvu odmítla Hutku rehabilitovat, protože zákon se na tento trestný čin nevztahuje.

Počátkem roku 2009 přijala tehdejší vláda Mirka Topolánka nařízení o náhradě mzdy za dovolenou, na kterou by nezákonně vězněným vznikl nárok, kdyby mohli normálně pracovat. Jde o 1800 korun za každý započatý měsíc. Nárok bylo nutné uplatnit a prokázat do 31. prosince 2011.

Hutkovi se ovšem cesta k rehabilitaci otevřela až později, a to díky dvěma nálezům Ústavního soudu, podle kterých Hutkovo počínání nemělo ani podle dobových zákonů povahu výtržnictví.

Když pak Hutka požádal o náhradu podle vládního nařízení, dozvěděl se, že podal žádost příliš pozdě a promeškal lhůtu. Nyní namítá, že ji dříve podat nemohl, protože podle dřívějšího názoru českých soudů se jej rehabilitace netýkala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner