Banja Luka (Bosna a Hercegovina) – Obyvatelé bosenské Republiky srbské v kontroverzním referendu takřka jednomyslně schválili 9. leden jako státní svátek. Po sečtení zhruba 30 procent odevzdaných hlasů podpořilo tento den 99,8 procenta voličů, informovala dnes s odvoláním na volební komisi agentura APA.

Hlasování vyvolalo odpor zejména u části bosenského obyvatelstva bosňácké (dříve muslimské) národnosti a v zemi opět vystupňovalo napětí. Referendum se koná přes zákaz vyslovený ústavním soudem i nesouhlas v zahraničí.

Vzrušené polemiky kvůli referendu mezi vedením RS v čele s prezidentem Miloradem Dodikem a zejména současným předsedou tříčlenné kolektivní hlavy státu Bakirem Izetbegovičem, který je Bosňák, vyvolaly až obavy z nového ozbrojeného konfliktu v Bosně. O možném použití síly vůči „vzpurným Srbům“ se tento týden zmínil bývalý válečný velitel bosenské, převážně muslimské armády Safer Halilović. V reakci z Bělehradu pak zaznělo, že by Srbsko v takovém případě nečinně nepřihlíželo.

Když se rozpadala Jugoslávie a vše nasvědčovalo, že se odtrhne i Bosna a Hercegovina, ustavili bosenští Srbové 9. ledna 1992 svou republiku nezávislou na Sarajevu. Tehdejší bosenský prezident Alija Izetbegović vyhlásil 3. března nezávislost země na základě výsledků referenda, které ale Srbové bojkotovali. Až nezávislost Bosny uznalo Evropské společenství (předchůdce Evropské unie), vyhlásili Srbové 7. dubna Republiku srbskou. Zanedlouho v zemi začala válka.

Současné vedení bosenských Srbů, které v tom má podporu i mezi opozicí, chce 9. leden zachovat jako svátek v připomínce prvního vyhlášení své republiky. Bosňáci varují, že je to jen další krok Banja Luky, bosenskosrbské metropole, směrem k zamýšlenému odtržení od Bosny; Dodik o tom chce uspořádat referendum v roce 2018. Navíc nerespektování rozhodnutí ústavního soudu představuje další oslabení moci ústředních bosenských orgánů.

Ústavní soud Bosny a Hercegoviny označil referendum v RS za protiústavní, protože podle něj oslavy Dne Republiky srbské 9. ledna znamenají diskriminaci bosenských muslimů, tedy Bosňáků, a katolických Chorvatů. Důvodem je, že jde o jeden z dnů pravoslavných vánočních svátků.

Bosňáčtí obyvatelé Republiky srbské referendum bojkotovali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner