Srbský premiér Aleksandar Vučić dnes obvinil Kosovo ze zmaření rozhovorů zprostředkovaných Evropskou unií. Podle Vučiče mají kosovští vůdci jediný cíl, kterým je zaútočit na Srby žijící v severním Kosovu. „Nechtějí žádnou dohodu,“ citovala šéfa srbské vlády agentura AP.

Vučičovo prohlášení následuje po středečním jednání mezi srbským a kosovským prezidentem a premiéry obou zemí, které do Bruselu svolala unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Schůzka údajně skončila velmi náhle a další setkání není plánováno.

Srbský premiér rovněž odmítl výzvy velvyslanců některých západních zemí, kteří žádali, aby Bělehrad stáhl z hranice s Kosovem srbské policejní jednotky. „Srbsko je svrchovanou zemí. Mohou dávat podobné příkazy, komu chtějí, Srbsku ale nemohou nic přikazovat,“ dodal Vučić. Vůdci etnických Albánců podle něj nechtějí dohodu se Srbskem a EU takové chování „toleruje“.

Napětí mezi oběma zeměmi se začalo stupňovat již loni v prosinci, když etničtí Srbové postavili na mostě přes řeku Ibar v Kosovské Mitrovici zeď s odůvodněním, že má zabránit sesuvům půdy. Podle etnických Albánců bylo ale vztyčení bariéry provokací.

Kosovský prezident Hashim Thaçi ve čtvrtek vyzval Evropskou unii a NATO, aby varovaly Srbsko před vyvoláním nového konfliktu v Kosovu a celém regionu. Jeho srbský protějšek Tomislav Nikolić zase varoval před ozbrojeným zásahem v případě, že by byli kosovští Srbové nějakým způsobem ohroženi.

Kosovo dnes navštívil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který obě země vyzval, aby normalizovaly své vztahy. V bývalé jihosrbské provincii i nadále působí tisíce vojáků Severoatlantické aliance. „Jsme připraveni být zde i nadále významně přítomni,“ uvedl Stoltenberg. „Jde o velmi jasný signál, že si chceme být jisti, že je Kosovo bezpečné,“ dodal. Po setkání s kosovským premiérem řekl, že je potřeba skončit s vyhrocenou rétorikou, a naopak navázat dialog, zmírnit napětí a vyhnout se incidentům.

Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije početná srbská menšina.

Bělehrad i Priština pod tlakem Západu přistoupily na jednání o normalizaci vztahů zprostředkované Evropskou unií. Rozhovory v dubnu 2013 vyústily v dohodu, kterou v Bruselu podepsali tehdejší premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi. Její plná realizace ale naráží na četné potíže.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner