Kritiku z vlastní strany si dnes vysloužil německý ministr vnitra Thomas de Maiziére za nápad, že by Německo mohlo v určitých oblastech zavést i muslimské státní svátky. Informovala o tom agentura DPA. V Německu existují státní svátky na celostátní úrovni, řadu svátků ale drží jen některé spolkové země, okresy či obce.

Ministr de Maiziére, který je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, navrhl zavedení muslimských státních svátků na shromáždění ve městě Wolfenbüttel, které se konalo před nedělními zemskými volbami v Dolním Sasku. Podle něj by mohly být významné dny islámu státními svátky v těch oblastech Německa, kde žije hodně muslimů.

Svátek Všech svatých se slaví také jen v oblastech, kde žijí katolíci, vysvětlil de Maiziére svůj nápad. „Proč bychom nemohli tam, kde žije hodně muslimů, uvažovat rovněž o muslimském svátku,“ uvedl. Většina německých státních svátků je ze své podstaty křesťanská a tak by to mělo i zůstat, dodal ale zároveň ministr.

V Německu je zákonem stanoveno několik celostátních svátků, například Nový rok, Velikonoční pondělí či Den německé jednoty, řadu svátků ale mají v kalendáři pouze jednotlivé spolkové země. Často se přitom liší svátky na převážně protestantském severu země a na katolickém jihu. Některé zákonem stanovené svátky drží dokonce i jen určité zemské okresy či obce.

Za nápad na zavedení muslimských svátků si de Maiziére vysloužil kritiku z vlastních řad. „O našem křesťanském dědictví nelze vyjednávat,“ řekl člen bavorské CSU a ministr dopravy Alexander Dobrindt. „Zavedení islámských svátků v Německu pro nás nepřipadá v úvahu,“ dodal.

Naopak předseda sociální demokracie (SPD) Martin Schulz řekl, že by se o takovém návrhu dalo přemýšlet. Schulz se de Maiziéra zastal a odsoudil křesťanské demokraty za kritiku na adresu ministra vnitra. Němci by podle něj měli být schopni něco navrhnout a pak o tom v klidu diskutovat, a ne hned útočit.

Také předseda Ústřední rady muslimů v Německu Aiman Mazyek návrh ministra vnitra přivítal. Zavedení muslimského svátku by podle něj ukázalo, „že muslimové jsou součástí společnosti“.

Z celkového počtu 82 milionů obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner