Jen polovina ze 16 německých spolkových zemí má speciální programy zaměřené na práci s radikalizovanými nebo radikalizací ohroženými muslimy. Ve svém dnešním vydání na to upozornil deník Rheinische Post.

V Německu je podle zdejší kontrarozvědky zhruba deset tisíc salafistů, tedy islámských fundamentalistů. Dalších více než 930 radikálů odešlo ze spolkové republiky v uplynulých letech bojovat za takzvaný Islámský stát do Sýrie a Iráku.

Především navrátilci z takových bojů potřebují podle odborníků psychologickou i jinou podporu, aby se znovu dokázali začlenit do společnosti. Ve spolkové republice ale chybí psychologové, lékaři a učitelé, kteří by s takovou prací měli zkušenosti. Polovina spolkových zemí navíc nemá žádné státní programy, které by na radikalizované nebo radikalizací ohrožené muslimy byly zaměřené.

Ze zemí, kde takové programy fungují, jimi nejvíce muslimů prošlo v Severním Porýní-Vestfálsku (650), Hamburku (285), Dolním Sasku (220), Hesensku (141) a Bavorsku (130).

Celoněmecká vláda na prevenci extremismu dává ročně 115 milionů eur (téměř tři miliardy korun), ještě před čtyřmi lety to bylo jen 35 milionů eur (900 milionů korun).

Německo za poslední dva roky zasáhlo několik islamistických teroristických útoků, z nichž si ten nejkrvavější z loňského prosince vyžádal 12 obětí. Dalších 50 lidí utrpělo tehdy při útoku na berlínský vánoční trh zranění.

Několika dalším útokům se podařilo zabránit. Naposledy začátkem tohoto týdne zatkla německá policie Syřana, který zřejmě chystal bombový útok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner