Policisté ve středoněmeckém Hannoveru dnes použili vodní dělo proti demonstrantům, kteří se snažili zablokovat příjezd ke kongresovému centru, kde se koná sjezd protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). Uvedla to agentura DPA.

Některé demonstranty, kteří se rozhodli pro blokádu vsedě, policisté odnesli. Křižovatky v okolí místa konání sjezdu předtím obsadili odpůrci pravicově populistické strany. Drželi plakáty a vykřikovali „Vypadněte, vypadněte!“. I tak ale členové AfD na sraz dokázali dojet.

Asi 1000 odpůrců AfD prošlo centrem Hannoveru už v pátek večer. Policie počítá s tím, že někteří se budou snažit kongres narušit. V místě jeho konání na pořádek dohlížejí stovky strážců zákona.

AfD je třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Na současném sjezdu si zvolí nové vedení, v němž ale bude chybět Frauke Petryová, dlouhou dobu nejviditelnější postava AfD. Po zářijových volbách ze strany odešla kvůli tomu, že se uskupení podle ní radikalizovalo.

V Hannoveru začíná sjezd AfD, strana si zvolí nové vedení

Ve středoněmeckém městě Hannover dnes dopoledne začne stranický sjezd Alternativy pro Německo (AfD), na němž si toto protiimigrační uskupení zvolí nové vedení. Tentokrát v něm nebude Frauke Petryová, která byla dlouho nejviditelnější postavou strany.

To se změnilo krátce po zářijových volbách, po kterých se dvaačtyřicetiletá politička rozhodla opustit post předsedkyně AfD i stranu jako takovou. Zdůvodnila to tím, že uskupení, které je třetí nejsilnější ve Spolkovém sněmu, se radikalizovalo.

Na rozdíl od Petryové chce v čele Alternativy pro Německo zůstat Jörg Meuthen, který po jejím odchodu zůstal sám v jedné ze dvou předsednických pozic. O druhý post takzvaného mluvčího se bude ucházet šéf berlínské AfD Georg Pazderski, možné jsou ale i další kandidatury.

Dvoudenní sjezd strany, kterou řada pozorovatelů označuje za pravicově populistickou, doprovodí několik demonstrací v centru Hannoveru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner