Starostové a nezávislí a ODS chtějí ve středních Čechách sestavit stínovou krajskou vládu. Cílem je chovat se jako důsledná opozice, řekl ČTK předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik.

Ve Středočeském kraji se nedávno rozpadla původní koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, která vznikla po loňských krajských volbách. Hejtmanství nyní vedou ANO a ČSSD s podporou komunistů.

Podle Michalika, který je jedním z odvolaných radních, by ve stínové radě měli být zástupci STAN a ODS coby nejsilnějších opozičních uskupení. S občanskými demokraty o tom Starostové už jednali. „Máme shodu na tom, že něco takového má smysl udělat,“ uvedl Michalik.

Stínová krajská vláda podle něj nemusí mít nutně 11 členů jako skutečná rada kraje, měla by ale její činnost tematicky obsáhnout. Podle Michalika to nebude složité, protože v opozici je sedm bývalých radních, kteří měli dříve velkou část agendy na starost.

Za STAN byli v předchozí krajské vládě vedle Michalika ještě Ivo Šanc, Martin Macháček a Vít Rakušan. Michalik měl na starosti regionální rozvoj, Šanc životní prostředí a Macháček majetek a investice. Rakušan byl náměstkem pro cestovní ruch a bezpečnost.

Za ODS v radě seděli Martin Kupka a Jan Skopeček, jejich oblastmi byly nemocnice a školství. Počítat mohou obě strany i s odvolaným náměstkem pro kulturu Danielem Markem. Jeho klub Nezávislí Středočeši se rozpadl a on přešel do klubu zastupitelů STAN.

Podle Michalika chce stínová rada získávat s předstihem materiály určené na jednání skutečné krajské vlády a projednávat je. „Naším cílem je být hodně důslednou opozicí,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner