Širší vedení Starostů a nezávislých (STAN) bude dnes v Senátu jednat o možných spojenectvích pro sněmovní volby v příštím roce. Předseda hnutí Petr Gazdík očekává, že po jednání se zúží počet možných variant spolupráce a jejich praktických podob. Nezazní finální rozhodnutí a novináři se zřejmě ani nedozvědí taktiku dalších vyjednání. O konci dosavadní spolupráce s TOP 09 rozhodli Starostové na začátku listopadu.

Nyní STAN jedná s celkem 20 politickými subjekty, vedle regionálních uskupení mezi nimi figurují SNK-ED, Soukromníci a vládní KDU-ČSL. Prosazuje nikoliv úzkou dvoustrannou spolupráci s jednou stranou, ale vytvoření širšího subjektu. Definitivně má o cestě STAN k sněmovním volbám, které by se měli uskutečnit příští rok v říjnu, rozhodnout celostátní sněm v březnu.

TOP 09 a STAN spolupracovaly na základě smlouvy z roku 2009, která skončila s rokem 2012. Spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání. Novou, už volnější dohodu uzavřely strana a hnutí na podzim 2013. V letošních krajských a senátních volbách TOP 09 a STAN často kandidovaly samostatně. TOP 09 se ve volbách příliš nevedlo, zatímco hnutí STAN bylo úspěšné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner