Vizitka hnutí Starostové a nezávislí (STAN) před volebním sněmem, který se koná 25. a 26. března:

Vznik: hnutí bylo zaregistrováno 19. srpna 2004, nejprve jako Nezávislí starostové pro kraj, současný název nese od února 2009; sídlem hnutí byla až do února 2015 obec Suchá Loz na Uherskohradišťsku (odkud pochází současný předseda Petr Gazdík), nyní má sídlo v Praze

Počet členů: necelých 1500 členů a registrovaných příznivců (příznivci mají stejná práva jako členové, jen nemohou být v předsednictvu hnutí)

Vedení: předseda Petr Gazdík (2009-2014 a od 2016)

Zastoupení ve vládách samostatné ČR: hnutí se v letech 2010 až 2013 podílelo na koaliční vládě Petra Nečase (ODS), kterou tvořily ODS, Věci veřejné a TOP 09 s podporou Starostů; hnutí STAN ve vládě zastupovala ministryně kultury v letech 2011 až 2013 Alena Hanáková, blízko ke STAN měl také její předchůdce ve funkci ministra kultury Jiří Besser (pozdější místopředseda STAN)

Volby do Poslanecké sněmovny: už v roce 2010 byli někteří členové STAN na kandidátce TOP 09; v roce 2013 pak hnutí STAN kandidovalo společně s TOP 09 (nejednalo se ovšem o volební koalici, členové STAN byli opět na kandidátce TOP 09); kandidátka TOP 09 skončila čtvrtá za ČSSD, ANO a KSČM (11,99 procenta hlasů) a získala 26 mandátů, mandát získalo i pět kandidátů nominovaných STAN, členy STAN byli tři poslanci; Petr Gazdík se stal místopředsedou Sněmovny

V červenci 2009 Starostové a nezávislí uzavřeli smlouvu o strategické spolupráci se stranou TOP 09, která skončila s rokem 2012. Spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání a novou, už volnější dohodu uzavřely strana a hnutí na podzim 2013. Loni v listopadu se oba subjekty dohodly na ukončení spolupráce. Už v loňských krajských a senátních volbách TOP 09 a STAN často kandidovaly samostatně.

Nyní se rodí spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL, lidovci už 4. února na celostátní konferenci oznámili, že chtějí s hnutím vytvořit pro podzimní sněmovní volby dvojkoalici. KDU-ČSL chce se STAN spolupracovat dlouhodobě. V únoru Starostové a nezávislí na celostátním sněmu nabídku lidovců do voleb přijali a 18. března předsednictvo STAN schválilo návrh dohody o volební koalici s lidovci. Koalice bude pro vstup do Sněmovny potřebovat získat deset procent hlasů.

Kromě někdejší společné kandidátky s TOP 09 hnutí STAN úzce spolupracuje například také s hnutím Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Někdejší předseda STAN Martin Půta byl předsedou SLK (hejtman Libereckého kraje Půta se vedení STAN vzdal v listopadu 2014 poté, co byl obviněn z korupce).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner