Praha 18. prosince (ČTK) – Registr majetkových přiznání politiků by podle novely hnutí Starostů neměl být přístupný bez omezení. Lidé by se do něj mohli dostat na základě individuální žádosti podle stejného režimu, jaký platí pro vedoucí úředníky nebo ředitele státních, krajských či obecních firem. Sněmovna by novelu podle šestice jejích tvůrců v čele s Věrou Kovářovou měla projednat ve zrychleném řízení.

Novela má podle poslanců stan „narovnat narušenou společensky přijatelnou rovnováhu mezi osobním zájmem veřejných funkcionářů a zájmem veřejným“. Pokud by byl registr oznámení veřejně přístupný komukoli, mohla by tím být ohrožena práva třetích osob s ohledem na povinnost funkcionářů zveřejňovat údaje o majetku včetně společného jmění manželů. Proti tomu se bouří hlavně představitelé menších obcí.

Pokud by byla novela poslanců STAN schválena, lidé by museli o přístup do registru požádat ministerstvo spravedlnosti. Dostali by uživatelské jméno a přístupové heslo, které by byly platné půl roku od jejich vydání.

Jinou novelu předložili lidovečtí poslanci. Podle ní by se povinnost zveřejňovat majetek v centrálním registru nevztahovala na politiky, kteří za práci pro obec nepobírají mzdu. Týkala by se tak pouze starostů, místostarostů a radních, kteří pro výkon funkce nejsou dlouhodobě uvolněni.

Asociace krajů se Svazem měst a obcí zase požaduje, aby přístup do majetkových přiznání obecních i krajských zastupitelů měly pouze kontrolní orgány, případně orgány činné v trestním řízení. Neměly by být veřejně přístupné, protože obsahují citlivé a zneužitelné údaje.

Úpravami zákona o střetu zájmů se Sněmovna bude zabývat nejdříve v lednu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner