Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) žádá ministerstvo dopravy o přezkum zákonnosti srpnového vyhlášení nových modrých parkovacích zón v Praze. V modrých zónách mohou parkovat jen registrovaní místní obyvatelé či podnikatelé, a to za poplatek. Podle STAN zóny ztížily život místním i dojíždějícím. V tiskové zprávě to oznámila tajemnice STAN ve Středočeském kraji Eva Šleichertová.

Regionální organizace hnutí podává podnět ministerstvu, protože omezení parkování podle STAN zkomplikovalo život i Středočechům dojíždějícím do Prahy například za prací. „Principiálně rozhodnutí Prahy o vyhlášení modrých zón respektujeme, ale vzhledem k nemalým dopadům na řadu obyvatel středních Čech považujeme za potřebné, aby byla existence zákonných důvodů pro jejich vyhlášení přezkoumána co nejdříve ministerstvem dopravy,“ sdělil kolínský starosta Vít Rakušan, kandidát STAN na hejtmana v říjnových volbách.

Nové modré parkovací zóny začaly platit letos 24. srpna na území Prahy 5 a 6 a od 1. září také na Jarově v Praze 3. Protestuje proti nim například také právník Ondřej Pecák, který se podle serveru Novinky.cz angažuje za Stranu svobodných občanů. Připravuje hromadnou žalobu na pražský magistrát, protože zóny podle něj nemají oporu v zákoně o pozemních komunikacích.

První parkovací zóny vznikly v hlavním městě roku 1996 v Praze 1. Jsou rozděleny do tří kategorií – na oranžových a zelených může parkovat kdokoli, ale jen několik hodin, kdežto modré jsou pro dlouhodobé parkování obyvatel a podnikatelů. V roce 2008 podaly čtyři desítky poslanců ČSSD kvůli zónám ústavní stížnost, kterou v roce 2010 Ústavní soud odmítl s tím, že nařízení magistrátu o vzniku zón je předmětem správního, nikoliv ústavního práva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner