Sněmovna dnes založila své komise. Kontrolní komise budou obsazeny podle poměrného zastoupení. Prosadily to v hlasování ANO, SPD a KSČM proti ostatním sněmovním stranám. Neúspěšně požadovaly, aby v komisích měly strany po jednom zástupci.

Celkem z rozhodnutí poslanců vzniklo 11 komisí. Je jich o tři více než v minulém volebním období. Dvě komise navíc musela dolní komora založit v souvislosti s novými zákony. Zřízení jedné další prosadila KSČM.

Zakládání kontrolních komisí provázely kvůli rozdílným názorům na způsob jejich naplnění členy spory. „Když vzniká vláda jedné strany, jednoho muže, je důležité, aby v komisích nebylo poměrné zastoupení,“ zdůraznil předseda poslanců ČSSD a končící ministr Jan Chvojka. Šéfové poslanců ODS a KDU-ČSL Zbyněk Stanjura a Jan Bartošek poukazovali na fungující „hlasovací koalici“ ANO, SPD a KSČM.

Zástupci těchto seskupení se ale proti takové interpretaci ohradili. „Respektujeme poměrné zastoupení,“ zdůraznil předseda poslanců SPD Radim Fiala. Šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek zase poznamenal, že poměrné zastoupení zobrazuje výsledek voleb a hnutí ANO neobsadí předsednické křeslo v žádné kontrolní komisi. Leo Luzar (KSČM) zase upozornil na rozdíl mezi společným a koordinovaným postupem stran.

Komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, pro kontrolu používání policejních odposlechů a pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů budou desetičlenné. Ostatní dohledové komise – pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu, pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu a pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost jsou ze zákona sedmičlenné.

Poměrné zastoupení podle Stanjury znamená, že hnutí ANO bude mít v těchto komisích 40 procent členů. Chvojka avizoval, že předloží novelu, jež by i u komisí, které jsou nyní ze zákona sedmičlenné, umožnila Sněmovně stanovit jiný počet členů. Faltýnek zdůraznil, že v komisích, které jsou desetičlenné, budou mít zástupce všechny subjekty.

Stejně jako v minulém volebním období poslanci založili komisi pro práci sněmovní kanceláře a komisi pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Budou 18 členné. Komunisté prosadili vznik nové komise pro změny ústavy. V ní bude mít každá z devíti sněmovních stran po dvou členech.

Z dohledových komisí jsou nové komise pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů a pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zanedlouho bude muset Sněmovna založit v souvislosti s novelou o zpravodajských službách i komisi pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner