Starosta Hranic na Přerovsku Jiří Kudláček se rozhodl opustit řady hnutí ANO. Svůj krok zdůvodnil skepsí k současné situaci ve straně. Tamní poměry zároveň ve svém prohlášení, které získala ČTK, kritizoval. Uvedl, že nastupují kariéristé a hnutí staví monopol založený na politické moci a penězích. Vedení krajské organizace ANO Kudláčkovo tvrzení a kritiku odmítá. V Olomouckém kraji na členství v ANO kvůli neshodám nedávno rezignovalo také 12 ze zhruba čtyř desítek členů prostějovské organizace.

Poslední komunální volby v Hranicích vyhrálo právě hnutí ANO, které však zůstalo v opozici. Kudláček se stal starostou zhruba dvacetitisícového města loni v květnu poté, co předchozí vedení radnice na funkce rezignovalo. Stranu opustil v úterý. Přišel prý o iluze, se kterými do komunální politiky vstupoval. Tvrdí, že se k moci nyní dostávají kariéristé. „Manažeři Agrofertu, vycvičení v soukromém impériu k maximalizaci zisku, začínají stavět politický monopol. Krajskou kandidátku pro letošní volby již sestavují zahraniční poradci. Lidé, kteří pro své oblasti pracovali, už je nezajímají,“ uvedl ve svém prohlášení starosta.

Tvrdí, že svůj nesouhlas s poměry v hnutí vyjádřili hraničtí členové dopisem celorepublikovému, krajskému i oblastnímu vedení, nikdo však nereagoval. Krajské vedení hnutí ANO, které je již o jeho odchodu informováno, ale kritiku odmítá. „Není pravda, že jsme nečinili. My jsme činili, ale v průběhu jednání se pan Kudláček rozhodl tak, jak se rozhodl,“ řekl dnes ČTK krajský předseda hnutí ANO Ladislav Okleštěk.

Krajské vedení hnutí také odmítá tvrzení, že by byla krajská kandidátka sestavována nedemokraticky, kandidáty podle předsedy navrhovaly jednotlivé okresy. Za kritikou vidí neuspokojené ambice lidí, kteří nebyli na kandidátní listinu zvoleni. „Měl představu (pan Kudláček), že by měl být na čelní pozici kandidátky do Olomouckého kraje a ta představa se nenaplnila. Nenavrhli jej na čelní pozici ani z jeho okresu. To se nám přihodilo i v Prostějově, lidé, kteří se z oblastního sněmu nedostali na kandidátku, šli jinou cestou,“ doplnil Okleštěk.

Volby v Hranicích vyhrálo v posledních komunálních volbách v roce 2014 hnutí ANO, které získalo 18,39 procenta hlasů a pět mandátů v třiadvacetičlenném zastupitelstvu. Lídrem v Hranicích byl právě Kudláček. Druhé místo obsadilo sdružení Hranice 2000 těsně před ČSSD, do zastupitelstva se dostali také zástupci sdružení Otevřená radnice, komunisté, lidovci a ODS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner