Radikálně levicová starostka Ada Colauová, která od června stojí v čele Barcelony, se stala terčem kritiky poté, co z budovy radnice nechala odstranit bronzovou bustu bývalého španělského krále Juana Carlose. Politické gesto odráží narůstající rozdíly mezi centrální vládou v Madridu a mocným Katalánskem, jehož vedení by rádo pro region získalo nezávislost, uvedla agentura AP.

Juan Carlos už neměl na výsostném místě co dělat
Colauová nechala bustu odstranit ve čtvrtek s tím, že podle zákona by měl být v hlavní síni radnice obrázek hlavy státu a Juan Carlos už tuto pozici nezastává. Španělská vicepremiérka Soraya Sáenzová dnes do Barcelony vzkázala, že jestli potřebují obrázek krále Felipeho VI., který nastoupil po svém otci, vláda jim ho ráda poskytne.

Proti je i ministr zahraničí

Odstranění busty kritizoval i španělský ministr zahraničí, podle mluvčího opozičních socialistů to ukazuje nedostatek respektu a nevychovanost. Představitelé vládnoucí Lidové strany do síně během krátkého protestu umístili fotografii krále Felipeho VI. Starostka se nechala slyšet, že se bude snažit ohledně busty najít nějaké kompromisní řešení.
Incident přichází v době, kdy se zhoršily vztahy mezi centrální vládou a katalánským vedením. To má totiž v plánu změnit místní volby, které se konají 27. září, v hlasování o nezávislosti regionu. Jestliže prý pro tento krok získají v hlasování většinu, jednostranně vyhlásí nezávislost. Madrid jakékoli oddělení oblasti odmítá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner