Lednice (Břeclavsko) 4. září (ČTK) – O leteckou záchrannou službu by se po roce 2020 měl starat státní podnik. Ministerstvo zdravotnictví do konce letošního roku zpracuje harmonogram přechodu ze současného stavu, kdy službu provozují i soukromníci. ČTK to sdělil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Jeho návrh dnes schválila na výjezdním zasedání v Lednici vláda. Dokument předložený kabinetu obsahoval i možnost, že by letečtí záchranáři pracovali pro firmu Czech Aviation Trade Centre (CATC) spadající pod Řízení letového provozu.

Ze šesti základen nyní létají vrtulníky tří soukromých firem. V Plzeňském a Jihočeském kraji službu zajišťuje armáda, v Praze a Brně policie. Čtyři základny z deseti mají nepřetržitý provoz, jde o Prahu, Plzeň, Brno a Ostravu. Návrh předložený vládě počítá s tím, že by armáda zajišťovala nadále jen základnu v Plzni a policie v Praze, osm by spadalo pod státní podnik.

Návrh vznikl v expertní komisi, kterou tvořili zástupci ministerstev zdravotnictví, financí, obrany, vnitra, úřadu vlády a Asociace krajů ČR, která ale s materiálem nesouhlasí. Stejně jako hejtmani se na návrh podle dřívějších vyjádření dívá i většina politických stran. Například podle ODS a Pirátů je vhodnější současný systém, kdy vedle základen spravovaných policií a armádou službu zajišťují soukromé firmy.

Založení státního podniku bude podle předlohy trvat přibližně tři roky, kdyby vláda kývla na druhou variantu, Řízení letového provozu by mohlo začít pracovat na získání všech potřebných oprávnění, zahájit výběrové řízení pro nákup nových vrtulníků a materiálu i zajištění potřebného personálu. Musela by se ale měnit legislativa.

Nákup nových deseti vrtulníků bude podle analýzy stát zhruba 1,6 miliardy korun.

Letečtí záchranáři v Česku vzlétají zhruba k jednomu procentu případů, při kterých zasahuje záchranná služba. Většinou jde ale o ty nejzávažnější, například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu. Menší část práce leteckých záchranářů tvoří převozy pacientů mezi nemocnicemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner