Ministr zemědělství Marian Jurečka informoval dnes vládu o situaci kolem ptačí chřipky. Stát je podle premiéra Bohuslava Sobotky připraven kompenzovat chovatelům škody spojené s opatřeními proti ní. Ptačí chřipka se v Česku objevila před dvěma týdny po zhruba deseti letech. Zatím veterináři zachytili šest ohnisek a do soboty utratili přes 13.000 ptáků.

Nákaza je také v mnoha dalších evropských zemích. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí o ni ale požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

„Stát je připraven kompenzovat chovatelům náhrady škod spojené s ptačí chřipkou, ministr zemědělství dnes vládu informoval o aktuální situaci,“ uvedl Sobotka na twitteru. Strakova akademie také na sociálních sítích ujistila, že stát je na zvládání nákazy dobře připraven.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner