Státní rozpočet skončil loni se schodkem 62,8 miliardy Kč, což je o 37,2 miliardy méně než schválený rozpočet. Jde tak o nejlepší výsledek hospodaření od roku 2008, oznámil dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předloni stát hospodařil se schodkem 77,8 miliardy korun. Babiš zlepšení přisuzuje práci finanční a celní správy; opozice a analytici vidí za snížením deficitu především vyšší růst české ekonomiky. Shodnou se nicméně na příznivém vlivu čerpání evropských dotací.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply o 100,7 miliardy na 1,235 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 85,7 miliardy na 1,297 bilionu korun. „Ty naše předpoklady, že se dostaneme kolem 70 miliard korun, se naplnily. Bylo to dáno tím, že jsme významně zlepšili práci finanční a celní správy. A hlavně jsme extrémně dobře plnili čerpání evropských fondů,“ komentoval čísla Babiš.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak vláda plní svůj závazek postupně snižovat deficit rozpočtu. Poukázal na růst investičních výdajů, který podle něj s sebou přináší i zvýšení investic v soukromé sféře. K hospodářskému růstu, který spolu s lepším čerpáním evropských dotací podpořil příjmy rozpočtu, přispěla podle premiéra i vládní opatření.

Opoziční politici proti tomu hodnotí snížení schodku jako výsledek zrychlení ekonomického růstu a čerpání evropských dotací, nikoli dobrého hospodaření vlády. „Výběr daní za růstem ekonomiky zaostává,“ řekl ČTK exministr financí a šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj po očištění výsledků od dotací z evropských rozpočtů se hospodaření státu dokonce meziročně zhoršilo. Babiš podle Kalouska také mate veřejnost, protože do výsledku promítl i rozpuštění nashromážděných rezerv.

„Zásluhy ministra financí na menším saldu jsou minimální. Šlo o větší příjmy z EU a nečekané a přechodné vyšší tempo růstu ekonomiky,“ sdělil ČTK místopředseda opoziční KSČM Richard Dolejš. Podle ekonomického experta opoziční ODS Jana Skopečka vláda dostala „dáreček“ v podobě výrazně vyššího hospodářského růstu, a tedy i vyššího inkasa daní. „Místo toho, aby tyto dodatečné příjmy spořila na horší časy, utratila o 85,7 miliardy korun víc než vláda v roce 2014,“ upozornil. Prezident Miloš Zeman novinářům řekl, že přívětivé výsledky zahrnují i zvýšený příjem z evropských fondů, který se nemusí opakovat.

Také analytici se shodli, že důvodem nižšího rozpočtového schodku je především vyšší růst české ekonomiky, nikoliv úsporná opatření vlády. Výsledek podle nich ukazuje na to, že v letošním roce by měl být deficit nižší než plánovaných 70 miliard Kč.

Oživení ekonomiky jako jednu z příčin snížení schodku uvádí i ministerstvo financí. Projevilo se ve větším výběru daní včetně sociálního pojištění, které se tak zvýšilo o 48,7 miliardy na více než jeden bilion korun.

Příjmy z daní byly přitom podle Babiše ovlivněny negativně řadou jednorázových položek, jako byly úpravy sazeb DPH, zvýšení slev na děti nebo navrácení slevy pro pracující důchodce. Celkem opatření a změny v legislativě snížily daňové příjmy o více než 22 miliard korun.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) rozpočet inkasoval 236,6 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun více. Schválený rozpočet počítal s poklesem výběru. Zlepšení čerpání evropských peněz dokládá, že stát loni podle ministerstva dostal na příjmové účty týkající se fondů EU 139,7 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 89,5 miliardy korun.

V oblasti výdajů Babiš upozornil, že nárůst o téměř 86 miliard je způsoben především výrazným zvýšením investičních výdajů nebo i výdajů na bezpečnost. Zatímco předloni podle něj šlo na investice 111,5 miliardy Kč, loni to bylo 176,6 miliardy korun.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo schodek 70 miliard korun. V roce 2017 by měl schodek klesnout na 60 miliard korun a v roce 2018 jej ministerstvo plánuje na 50 miliard korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner