Ústí nad Labem 6. ledna (ČTK) – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce řešit vyplácení dávek na bydlení. V Ústí nad Labem, po návštěvě několika sociálně vyloučených lokalit, dnes řekl, že stát si má ohlídat, zda dávky odpovídají kvalitě bydlení. „To by se mělo řešit urychleně,“ zdůraznil Pelikán.

Pod ministerstvo spravedlnosti se přesunula náplň ministerstva pro legislativu a lidská práva, které vláda Andreje Babiše (ANO) zrušila. Pelikán proto v pátek vyrazil na třídenní návštěvu Ústeckého kraje, na programu má návštěvu více než deseti lokalit, ve kterých působí Agentura pro sociální začleňování.

Ministr strávil první den na Děčínsku, dnes je v krajském městě a v neděli zakončí návštěvu v Litvínově a Obrnicích. „Já jsem hlavně zjišťoval, co tady konkrétně dělá Agentura pro sociální začleňování a jak to funguje,“ uvedl Pelikán, který byl i v některých domech s nepřizpůsobivými nájemníky.

Podle Pelikán není potíž v tom, že by se nevědělo, co se má v oblasti sociálně vyloučených lokalit dělat. „Ale ta problematika je rozprostřená přes několik ministerstev, v koaličních vládách to byl problém, protože se nedokázaly domluvit, to bude teď asi můj úkol, abych dovedl ministry k jednomu stolu,“ uvedl Pelikán.

Rychle vyřešit by se mělo podle Pelikána například stěhování problematických rodin na jedno místo. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji bydlí dohromady více sociálně vyloučených lidí (58.000 až 64.000), než ve zbytku České republiky. V Ústeckém kraji vzniklo už několik petic, které požadovaly řešení bydlení v těchto lokalitách, starostové ve Šluknovském výběžku na základě vypjaté situace v roce 2011 zase chtěli, aby vznikly cenové mapy.

V loňském roce se řada měst rozhodla omezit doplatky na bydlení ve vybraných místech, umožnila to novela zákona o hmotné nouzi. Omezování dávek na bydlení do takzvaných oblastí s nežádoucími jevy již dříve kritizovaly organizace na pomoc lidem v nouzi jako například Charita ČR.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner