Ministerstvo spravedlnosti v sobotu odeslalo omluvu bývalým poslancům Petru Tluchořovi, Ivanu Fuksovi a Marku Šnajdrovi. Trojice bývalých členů ODS také dostane finanční odškodnění za stíhání a vazbu. Exposlanci byli podezřelí, že složením svého mandátu umožnili schválení daňového balíčku bývalé vlády pod vedením premiéra Petra Nečase. Kvůli poslanecké imunitě nelze dále trojici trestně stíhat.

Ke smíru mezi třemi bývalými poslanci a Ministerstvem spravedlnosti došlo na konci března. Tluchoř, Fuksa a Šnajdr kromě písemné omluvy dostanou od státu také odškodnění, které se pohybuje od 507.000 do 847.000 korun. Nejvyšší soud tak rozhodl po zjištění, že trojice byla nezákonně stíhána a držena ve vazbě. „Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika omlouvá,“ píše se v dopise, který obdržely také ČTK, Česká televize a Český rozhlas.

Kauza kolem bývalých členů ODS začala v roce 2012. Vyšetřovatelé podezírali poslance, že za lukrativní pozice ve státních firmách slíbili složit své mandáty, a umožnit tak přijetí stabilizačního balíčku daňových změn, proti kterému byli při původním hlasování. V případě takzvaných trafik stále probíhá stíhání expremiéra Petra Nečase, jeho manželky Jany a Fuksova tehdejšího náměstka Romana Bočka.

 

Text omluvy bývalým poslancům Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za jejich trestní stíhání, které ČTK obdržela od Ministerstva spravedlnosti ČR:

Součástí smíru uzavřeného mezi Ministerstvem spravedlnosti a bývalými poslanci Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem, kteří žádali po státu odškodnění za trestní stíhání a pobyt ve vazbě z důvodu obvinění pro spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, je i omluva státu zaslaná ve formě tiskové zprávy na adresu České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře. Znění jednotlivých omluv je následující:

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá.“

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Ivana Fuksy, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Ivanu Fuksovi omlouvá.“

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Petra Tluchoře, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Petru Tluchořovi omlouvá.“

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner