Státní podpora programu Ovoce a zelenina do škol letos stoupne o 20 milionů korun, příspěvek od Evropské unie naopak klesne o 17 milionů korun. Letošní dotace programu se tak celkově zvýší o tři miliony korun, sdělila ČTK mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. V rámci programu dostávají školáci prvního stupně základních škol zdarma ovoce, zeleninu a výrobky z nich.
Do 25. září budou moci školy posílat fondu přihlášky do programu, počet přihlášených škol a žáků bude znám 20. října. Loni se do programu zapojilo 509.030 žáků, což bylo 96 procent dětí na prvním stupni. “ Průměrný nárůst počtu dětí v jednotlivých letech máme kolem 35 tisíc. Dle odhadů by tedy pro letošní školní rok mohlo být zapojeno cca 520.000 až 530.000 dětí,“ sdělila mluvčí.
Česká strana v minulých letech přispívala 40 milionů korun ročně. Důvodem růstu podpory ze strany státu je zachování minimálního počtu dodávek při růstu počtu dětí zapojených do projektu a nižší podpoře z EU pro tento školní rok, uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Letos je podpora z EU podle něj nižší asi o půl milionu eur ve srovnání s předešlým rokem. Povinná výše spolufinancování je 17 milionů korun.
Vláda loni v červenci schválila nařízení, díky němuž mohou nově ovoce dostávat žáci v přípravných třídách a děti v šestém ročníku základních škol. Rozšířila se i podpora doprovodných opatření, jako jsou exkurze u pěstitelů, přednášky, ochutnávky či soutěže propagující ovoce a zeleninu.
Opatření, které v roce 2006 navrhla Evropská unie, funguje v Česku od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.
Nyní se v Evropském parlamentu diskutuje o omezení projektu. České ministerstvo zemědělství je proti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner