Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na šest lidí obviněných v souvislosti se zmanipulováním veřejných zakázek Nemocnice Na Homolce. Na webu to dnes uvedl dozorující žalobce Zdeněk Matula. Počet obžalob týkajících se pražské nemocnice tak vzrostl na dvě, třetí kauza je stále ve fázi vyšetřování. Podle dřívějších informací je mezi obžalovanými opět někdejší šéf nemocnice Vladimír Dbalý.

Kauza se týká tendrů na účetní, medicínsko-právní či poradenské služby, při nichž nemocnici údajně vznikla škoda přes 50 milionů korun. Trestní stíhání šesti lidí zahájila policie v dubnu 2015. Klade jim za vinu přijetí úplatku, podplácení, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pletichy při veřejné soutěži.

Média v minulosti napsala, že policisté stíhají vedle Dbalého také jeho bývalého poradce Zdeňka Čápa, dlouholetou účetní nemocnice Emilii Bialešovou či právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, která poskytuje služby mimo jiné lobbistovi Ivo Rittigovi. Obvinění si prý mezi sebou předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun.

Kvůli údajnému ovlivnění jiných dvou zakázek z roku 2009 – tendru na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun – už Dbalý stanul před soudem. Do ředitelovy kapsy údajně šlo 28 milionů. Dbalý korupci a manipulaci s tendry odmítá, státní zástupce podle něj „nehorázně a bezostyšně lže“. Hlavní líčení bude pokračovat v únoru.

Matula dozoruje ještě třetí trestní případ související s Dbalým a nemocnicí, v němž se zakázky týkají poradenských služeb či dodávky pro pracoviště navigované chirurgie a v němž od loňského února čelí obvinění pět lidí.

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012. Současný ředitel nemocnice Ivan Oliva zveřejnil, že v souvislosti s působením Dbalého hrozí instituci pokuty od finančních úřadů ve výši 45 milionů korun. Doposud musela zaplatit na sankcích celkem 58 milionů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner