Státní zástupkyně požaduje pro 23 zastupitelů Liberce podmíněné tresty. Podle soudního spisu v roce 2007 schválili údajně nevýhodné prodeje dvou městských pozemků. Obhajoba požaduje zproštění obžaloby. Komunálním politikům hrozí za porušování povinnosti při správě cizího majetku až tři roky vězení. Rozsudek vynese soudkyně odpoledne.

Podle obžaloby způsobili komunální politici škodu 3,5 milionu korun, na základě revizního posudku navrhuje státní zástupkyně Martina Dědková upravit škodu na zhruba 2,5 milionu korun.

V případu se posuzuje obchod z dubna 2007, kdy město prodalo dva pozemky v Doubí o celkové rozloze téměř 3400 metrů čtverečních bez výběrového řízení téměř za 1,5 milionu korun. Manželé Volavkovi za jeden pozemek zaplatili 875 korun za metr čtvereční a za druhý 350 korun za metr.

V prvním posudku, na němž byla postavena obžaloba, dospěl znalec Miroslav Bureš k ceně 1500 až 1700 korun za metr. Při soudním líčení ale tuto částku sám zpochybnil, za reálnou považoval 1300 až 1500 korun. Národohospodářská fakulta VŠE v Praze v revizním posudku dospěla k ceně 1200 korun za metr čtvereční.

Obhajoba oba posudky považuje za nepřezkoumatelné a nekvalitní. Výhrady má zejména k reviznímu, který je podle obhájců tak špatně zpracovaný, že ho nelze použít jako důkaz. Obhajoba si nechala zpracovat posudek znaleckým ústavem Grant Thornton, který dospěl zhruba k poloviční ceně ve srovnání s revizním posudkem. I to je sice zhruba o 400.000 Kč více, než zaplatili Volavkovi, skutková podstata trestného činu by ale nastala, kdyby škoda byla alespoň půl milionu korun.

Komunální politici se brání zejména tím, že rozhodovali na základě podkladů od úředníků. „Takový přístup k výkonu funkce nelze obhájit,“ uvedla Dědková. Poukázala na diskusi na zastupitelstvu, kdy na podhodnocenou cenu upozornil opoziční zastupitel.

Podle obhájců jde o pseudokauzu, kterou se trestní soud vůbec neměl zabývat. Tvrdí, že by obdobně soudy musely stíhat zastupitele po celé zemi. „Jsem přesvědčen o tom, že podobné prodeje se děly a dějí všude,“ řekl obhájce Oldřich Filip. V minulosti se například podle něj ve velkém prodávaly byty i za desetinu ceny. Pokud nějaká škoda vznikla, mělo ji město podle obhájců vymáhat u civilního soudu, což se ale nestalo.

Okresní soud zastupitele už dvakrát osvobodil, rozhodnutí ale bylo v obou případech zrušeno. Pro prodej v dubnu 2007 hlasovali všichni tehdejší zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, jeden komunista a dvě zastupitelky Strany zelených. Mezi obžalovanými jsou tehdejší primátor Jiří Kittner a současná radní Zuzana Kocumová. Úředníci obžalováni nebyli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner