Většina států EU má zájem o trvalou spolupráci v obranné oblasti. Na dnešním jednání ministrů zahraničí a obrany by měly státy podepsat dopis oznamující, že se na takové součinnosti hodlají podílet. Fakticky by první projekty v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí (PESCO) měly být potvrzeny v polovině prosince na unijním summitu.

O posílení spolupráce států EU v oblasti obrany a bezpečnosti se silněji začalo hovořit po loňském referendu o odchodu Británie z EU, Britové se totiž k podobným iniciativám stavěli skepticky. Londýn ale nyní dává najevo, že s unijními státy v oblasti bezpečnosti po svém odchodu z unie spolupracovat chce.

O věc se zasazovala především Francie, v jejíž představách by se mělo jednat o co nejpřínosnější projekty byť i menší skupiny zemí. Projekt PESCO ale podporuje i Německo, byť Berlín prosazuje naopak co nejširší zapojení států EU. Česká republika od počátku deklarovala zájem se do obranné spolupráce unie zapojit.

Státy už v září oznámily, na čem přesně by se v rámci PESCO mohly podílet. Cílem je kromě jiného lepší koordinace a spolupráce v obranných investicích, rozvoji vojenských schopností a podobně. Přispět by to mělo například k nižšímu počtu typů výzbroje a vybavení, které nyní evropské armády používají. Strukturovaná spolupráce má také umožnit EU strategickou autonomii v případě potřeby k samostatnému postupu.

Země EU zdůrazňují, že unijní obranná spolupráce není namířena proti Severoatlantické alianci. V jejím rámci se evropské země včetně Česka zavázaly ke zvyšování obranných výdajů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner