Zdravotní stav bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se dramaticky zhoršil a je kritický. Lékaři vyzvali Peresovy blízké příbuzné, aby mu do nemocnice přišli dát poslední sbohem, informovala izraelská média. Peres, jemuž je 93 let, prodělal před čtrnácti dny mrtvici. Dosud jeho stav lékaři označovali za vážný, avšak stabilizovaný. V úterý ráno ale začaly exprezidentovi selhávat orgány a podle nejmenovaných zdrojů, na které se odvolává deník The Jerusalem Post, utrpěl Peres nevratné poškození mozku.

Bezprostředně po mrtvici byli lékaři i příbuzní optimističtí, protože exprezidentův stav se zlepšoval, členy své rodiny poznával a dokonce reagoval pozitivně i na udílené pokyny jako například, aby jim stiskl ruku. V posledních hodinách ale došlo ke zvratu. Jak uvedl Peresův zeť a osobní lékař Rafi Walden, pacientův „stav je extrémně vážný“.

Týden před mozkovou příhodou lékaři Peresovi úspěšně voperovali kardiostimulátor. Zdravotní problémy měl také na začátku roku, kdy byl po slabším infarktu hospitalizován.

Kromě jiného byl Peres dvakrát premiérem, v letech 2007–2014 pak hlavou státu. V roce 1994 získal spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner