Lékaři z nemocnice, ve které léčí bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese, dnes uvedli, že jeho stav se „lehce zlepšil“. Svému doktorovi dokonce stiskl ruku. I nadále ale zůstává v kritickém stavu poté, co v úterý prodělal mrtvici. Informoval o tom izraelský deník The Jerusalem Post. Podle Peresova osobního lékaře nicméně exprezident již není v ohrožení života. Do nemocnice byl politik převezen, když si stěžoval na bolest na hrudi a ztížené dýchání.

Jak uvedl ředitel nemocnice Jicchak Kreiss, k „určitým zlepšením“ došlo pokud jde o pacientovy neurologické funkce. Peres, který je udržován v umělém spánku, podle něj čas od času nabývá vědomí. Lékaři se snaží snížit množství uklidňujících léků, které mu podávají, dodal Kreiss s tím, že pacient je na dýchacích přístrojích.

Rafi Walden, Peresův zeť a osobní lékař, politikův stav popsal mnohem optimističtěji. Jak uvedl, Peres „reagoval dobře“ na fakt, že mu je snižován přísun léků. „S potěšením mohu říci, že chápe, co se mu říká, vnímá a dokonce mi vřele stiskl ruku. Jsme ohromeni tím, jak se jeho stav za několik posledních hodin výrazně zlepšil,“ dodal Walden. Exprezident podle něj nyní již není v ohrožení života a i jeho krevní testy jsou dobré. Peres utrpěl mrtvici na pravé straně mozku, upřesnil Walden.

Peresovi přejí brzké uzdravení jeho političtí přátelé i známí z celé země. Premiér Benjamin Netanjahu, nejprve osobně telefonoval do nemocnice, aby se zeptal na jeho zdravotní stav. „Myslím, že mluvím za všechny v Izraeli i za mnoho lidí mimo zemi, když nyní řeknu, že cítím jistou úlevu,“ řekl Netanjahu dnes večer poté, co zdravotnické zařízení navštívil.

Lékaři před týdnem Peresovi úspěšně voperovali kardiostimulátor poté, co mu v červenci byl diagnostikován nepravidelný srdeční rytmus. Zdravotní problémy exprezidenta postihly i začátkem roku. V lednu byl hospitalizován, když utrpěl malý srdeční záchvat, a po několika dnech si opět stěžoval na bolest na hrudi.

Poprvé se Šimon Peres stal ministrem koncem 60. let minulého století a poté vystřídal řadu vládních křesel. Kromě jiného byl dvakrát premiérem (1984-1986, 1995-1996), třikrát ministrem zahraničí (1986-1988, 1992-1995 a 2001-2002) a dvakrát ministrem obrany (1974-1977, 1995-1996).

Členem parlamentu byl – s krátkou přestávkou v roce 2006 – od roku 1959 do zvolení prezidentem v roce 2007. Nejvyšší funkci pak zastával až do roku 2014. V roce 1994 Šimon Peres spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem obdržel Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner